Πλάκα σας κάνουμε...

Άντε πιάστε τον... Ο Ολυμπιακός συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του για το 43ο πρωτάθλημα της ιστορίας του. Πέρασε και από τη Βέροια, νικώντας 2-0 στην Ημαθία, χάρη στα γκολ των Ιντέγε (55’) και Ντουρμάζ (74’) και έκανε το «9 στα 9», φτάνοντας τους 27 βαθμούς. Σε ένα ματς που μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να μην ενθουσίασε με την απόδοσή του, αλλά στην επανάληψη θα μπορούσε να είχε σημειώσει άλλα τόσα... Συγκλονιστική συμπαράσταση από τον λαό του Θρύλου. Πλέον, η προσοχή όλων είναι στο ματς της Τετάρτης με τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Δεν είχε ρυθμό, ούτε σωστές αντιδράσεις

Ο Ολυμπιακός καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου 45λεπτου είχε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του αγώνα. Αλλά η Βέροια του έβαλε δύσκολα. Κι αυτό διότι όλοι οι ποδοσφαιριστής της έπαιζαν άμυνα και επιχειρούσαν να βγουν στην κόντρα, όποτε μπορούσαν. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας δεν είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να βγάλουν τις φάσεις που έπρεπε. Την ίδια ώρα, στην περιοχή του Ρομπέρτο, υπήρχαν... θέματα. Ο Ισπανός για μια ακόμα φορά επενέβη όποτε ήταν αναγκαίο και απαραίτητο. Από την άλλη, όμως, οι αμυντικοί του δεν ήταν σε καλή ημέρα. Σε πολλές περιπτώσεις υπήρξε ασυνεννοησία κι αυτό παραλίγο να στοιχήσει. Πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα η φάση του 28’, με τους Μποτία και Ομάρ να τα χάνουν, τον Ναζλίδη να μένει ελεύθερος σε καίρια και πλεονεκτική θέση, αλλά να μην σουτάρει καλά.

Την ίδια ώρα επιθετικά δεν υπήρχε κίνηση, ενώ ούτε ο Φορτούνης μπόρεσε να βρει διαδρόμους για να ανοίξει την άμυνα της Βέροιας. Οι δύο ακραίοι, Πάρντο και Σεμπά, έδειχναν θέματα, ενώ κάτι δεν λειτουργούσε καλά. Πέρα από ορισμένες φάσεις (σ.σ.: φάουλ έξω από την περιοχή με τον Φορτούνη) ο Ολυμπιακός έκανε μια κανονική ευκαιρία σε 45 λεπτά. Πιο συγκεκριμένα, στο 41’. Συνδυασμός Πάρντο και Φορτούνη, σέντρα του τελευταίου από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι για τον Ιντέγε, με τον Νιγηριανό να πιάνει την κεφαλιά, αλλά όχι όπως ήθελε. Αποτέλεσμα να μην απειληθεί η εστία του Λόπεθ. Κι έτσι ο Θρύλος «πέταξε» ένα ημίχρονο στην Ημαθία και δεν αξιοποίησε το 62% κατοχή μπάλας που είχε.

Οι «χρυσές» αλλαγές

Η πρώτη κίνηση του Μάρκο Σίλβα από τον πάγκο, δηλαδή η είσοδος του Ερνάνι με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους έκανε... ματ στον Γεωργιάδη. Ο εξτρέμ που Θρύλου που είναι σε φόρμα, άνοιξε το δρόμο για το πέμπτο φετινό «διπλό». Η ασίστ του στο 55’ για τον Ιντέγε ήταν ό,τι έπρεπε με τον Νιγηριανό να την αξιοποιεί ιδανικά και να ανοίγει το σκορ (0-1). Ένα γκολ που έδιωξε το άγχος από τα πόδια των παικτών του Θρύλου, οι οποίοι στη συνέχεια απέκτησαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς και κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο. Η δεύτερη αλλαγή ήταν ο Ντουρμάζ, ο οποίος λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, χρίστηκε σκόρερ.

Πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ σε έμπνευση και εκτέλεση. Με απευθείας φάουλ, το οποίο δεν άφησε στο 74’, κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Λόπεθ. Κι αν ο Ιντέγε ήταν λίγο πιο προσεκτικός στην τελική προσπάθεια, το σκορ θα ήταν κατά πολύ μεγαλύτερο. Η ουσία, όμως, δεν αλλάζει. Ο Θρύλος έκανε το «9 στα 9» και κάνει πλάκα στο πρωτάθλημα.

Τα γκολ του ματς:

55' 0-1: Σέντρα του Ερνάνι από τα δεξιά, ο Ιντέγε κέρδισε την κόντρα από τον Λόπεθ και άνοιξε το σκορ.

74' 0-2: Ο Τζίμι Ντουρμάζ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι του Λόπεθ και στη συνέχεια στο βάθος των διχτύων του.

Το φιλμ του ματς:

4': Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, έδιωξε προσωρινά ο Λόπεθ και στη συνέχεια οι αμυντικοί του πιο μακριά.

5': Μεγάλη επέμβαση του Ρομπέρτο στο σουτ του Καϊκούτ από το ύψος της μικρής περιοχής!

13': Νέο φάουλ από τον Φορτούνη, ο Λόπεθ παραχώρησε το κόρνερ.

22': Νέα κεφαλιά από τον Καϊκούτ, με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ρομπέρτο.

28': Ευκαιρία για τη Βέροια. Αδράνεια στην άμυνα του Ολυμπιακού, με τον Ναζλίδη να μένει ελεύθερος, αλλά να στέλνει την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση.

41': Σέντρα του Φορτούνη από τα δεξιά, ο Ιντέγε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι δεν θα πιάσει καλά την κεφαλιά και θα στείλει την μπάλα πάνω από την εστία του Λόπεθ.

48': Ο Ερνάνι έστρωσε στον Σεμπά που σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε στα πόδια του Μαλόν και ο Λόπεθ μπλόκαρε

66': Σέντρα του Μαλόν από τα δεξιά, γυριστό σουτ του Μαγέφσκι, η μπάλα πάνω από το τέρμα του Ρομπέρτο.

78’: Ο Ιντέγε δεν σημάδεψε καλά μέσα από την περιοχή και αριστερά, με τον Ερνάνι να είναι αμαρκάριστος στα δεξιά.

84’: Ατομική προσπάθεια από τον Νέτο, ο Ρομπέρτο δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει.

Ο διαιτητής Μήτσιος απέβαλε τον Ιμπραϊμ (87’), ενώ «κιτρίνισε» τους Ετζενγκέλε (59’), Νέτο (90’) και Μποτία (85’), Σιόβα (90’).

Βέροια: Λόπεθ, Μαλόν, Ετζενγκουέλε, Πούγγουρας, Γιαννούλης, Ιμπραΐμ, Άρτσε (72’ Σιόντης), Μαγέφσκι, Ναζλίδης (61’ Νέτο), Αμπντούν (74’ Μερεμπασβίλι), Καϊκούτ.

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σιόβας, Μασουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Πάρντο (46’ Ερνάνι), Σεμπά (72’ Ντουρμάζ), Φορτούνης (83’ Φινμπόγκασον), Ιντέγε.