ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ 2019-2020

Μεγάλη βαρύτητα στις στατικές φάσεις...

Ένας από τους παράγοντες που ο Ολυμπιακός έχει εκμεταλλευτεί σε πολύ μεγάλο βαθμό την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, αφορά στις στατικές φάσεις.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν σκοράρει πολλά γκολ, σε Ελλάδα και Ευρώπη, έπειτα από εκτελέσεις φάουλ και κόρνερ, φτάνοντας σε σημαντικές και κομβικής σημασίας νίκες και τρίποντα.

Κάτι που κατάφεραν και στο πρόσφατο παιχνίδι με τον Άρη, στο «Κλ. Βικελίδης», για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Θυμίζουμε, το 1-2 του Ελ Αραμπί, προήλθε από εκτέλεση φάουλ και ασίστ του Ματιέ Βαλμπουενά.

Ωστόσο, στις δύο τελευταίες αναμετρήσεις με Ερυθρό Αστέρα και Άρη, όπως προαναφέραμε, ο Θρύλος δέχτηκε και γκολ από «στημένα». Και για την ακρίβεια, 2 στο Βελιγράδι και 1 στο Χαριλάου.

Φυσικά, το γεγονός αυτό δεν πέρασε απαρατήρητο από τον Πέδρο Μαρτίνς, ο οποίος δουλεύει εντατικά πάνω και σε αυτό το κομμάτι στο Ρέντη, με όσους παίκτες δεν έχουν ενσωματωθεί στις Εθνικές τους ομάδες.

Τη φετινή αγωνιστική περίοδο, η αμυντική λειτουργία του μεγαλύτερου ελληνικού συλλόγου έχει δείξει, κατά γενική ομολογία, πολύ θετικά δείγματα γραφής. Με τον Πορτογάλο κόουτς, όμως, να κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του, προκειμένου να υπάρξει ακόμα μεγαλύτερη βελτίωση, σε όλους τους τομείς.