ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ 2019-2020

Έκτη νίκη με υπογραφή Σουντανί και τώρα η Μπάγερν!

Αρθρογράφος: Στράτος Ζαλούμης
ΣΤΡΑΤΟΣ ΖΑΛΟΥΜΗΣ

Την 6η νίκη σε 7 αγώνες πρωταθλήματος πήρε απόψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος, έστω και δύσκολα, υπέταξε με 2-1 τον ΟΦΗ και συνεχίζει στην κορυφή. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο καθοριστικός Χιλάλ Σουντανί, ο οποίος πέτυχε δύο καταπληκτικά γκολ, το ένα (10’) καλύτερο από το άλλο (57’). Οι Κρητικοί στάθηκαν πολύ καλά, το πάλεψαν, αλλά το ωραίο γκολ του Ναμπί (45+1’) δεν ήταν αρκετό. Πλέον, όλη η προσοχή στον Ολυμπιακό στρέφεται στο πολύ μεγάλο παιχνίδι με τη Μπάγερν Μονάχου στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» (22/10, 22:00).

Φόρτσαρε, προηγήθηκε, «έσβησε», το πλήρωσε
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, είχε δοκάρι με τον πολύ δραστήριο Λοβέρα στο 3’ (έπιασε το βολέ, ο Σωτηρίου απέκρουσε και η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι) και προηγήθηκε στο 10’ με την υπέροχη κεφαλιά του Σουντανί από τη σέντρα του Ποντένσε (1-0). Ένα πλασέ του Γκερέρο στο 13’ ήταν η επόμενη ευκαιρία και ακολούθως έδειχνε να ρίχνει ταχύτητα. Ενδεικτικό είναι το γεγονός πως μετά απείλησε στο 40’ με το πλασέ του Σουντανί, ενώ στο 44’ ο Ποντένσε απείλησε με σουτ και ο Σωτηρίου μπλόκαρε. Ο ΟΦΗ έπαιξε ανοικτά, βρήκε χώρους και απείλησε σε ορισμένες περιπτώσεις, όπως στο 5’ με την προσπάθεια του Μεγιάδο, ενώ στο 21’ ο Παπαδόπουλος έκανε καθοριστικό και εξαιρετικό τάκλιν, σταματώντας τον Τσιλιανίδη προτού πλασάρει τον Σα. Ωστόσο, οι Κρητικοί βρήκαν γκολ ισοφάρισης, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με το ωραίο πλασέ του Ναμπί έξω από την περιοχή (1-1). Το έπιασε εξαιρετικά και ο Σα δεν κατάφερε να αποσοβήσει το γκολ, αν και έπεσε στην αριστερή του γωνία. Φυσικά, να σταθούμε και στη φάση του 31ου λεπτού, όπου ο Κοροβέσης βρήκε με τις τάπες στο καλάμι τον Ποντένσε και ο ρέφερι Παπαδόπουλος απλά έδωσε φάουλ, χωρίς καν να βγάλει κάρτα. Κάλλιστα θα μπορούσε να είχε δει την κόκκινη ο αμυντικός του ΟΦΗ, αλλά...

«Ζωγράφισε» ξανά ο Σουντανί και ήταν αρκετό
Ο Τοροσίδης απείλησε στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, με την κεφαλιά στο 51’, ωστόσο ο ΟΦΗ ήταν εκείνος που είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, με το δοκάρι του Ναμπί, στο 54’. Στο 55’ οι «ερυθρόλευκοι» έκρυψαν τη μπάλα με τη συνεργασία Ποντένσε-Σουντανί, αλλά ο Γκερέρο δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή σε κενή εστία και κόπηκε. Εν τέλει, στο 57’ ήρθε το 2-1 για τον Ολυμπιακό, με πρωταγωνιστή και πάλι τον Σουντανί. Ο Αλγερινός πήρε τη μπαλιά του Γκερέρο, στόπαρε και έπιασε έναν «κεραυνό» για να νικήσει ξανά τον Σωτηρίου. Ο Ολυμπιακός σκόραρε και τρίτο γκολ, στο 66’, με τον Γκερέρο, αλλά ακυρώθηκε ορθώς, μιας και ο Σουντανί ήταν εκτεθειμένος στην αρχή της φάσης. Πάντως, η φάση από την αρχή ως το τέλος ήταν καταπληκτική και δείγμα της δουλειάς που γίνεται στην ομάδα. Ο Ολυμπιακός κράτησε ως το τέλος το προβάδισμα και έφτασε, δύσκολα, στην επικράτηση με 2-1. Δύο φάσεις με τον Ποντένσε στο 75’ και με τον Γκερέρο στο 77’ για τον Ολυμπιακό και άλλες δύο για τον ΟΦΗ με Τσιλιανίδη (79’) και Σεμέδο (83’) ήταν οι τελευταίες στιγμές στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε και κατάφερε να κρατήσει το 2-1, πήρε την 6η νίκη σε 7 αγώνες και συνεχίζει στην κορυφή.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Τοροσίδης (63’ λ. τρ. Γκασπάρ), Παπαδόπουλος, Σεμέδο, Κούτρης, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Σουντανί (82’ Καμαρά), Λοβέρα (56’ Μασούρας), Ποντένσε, Γκερέρο.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μαρινάκης, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Νάστος (65’ Κουτρουμπής), Μεγιάδο, Ναμπί, Νέιρα, Τσιλιανίδης (87’ Βαζ), Φιγκεϊρέδο (71’ Μάνος), Σεμέδο.