ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ 2019-2020

Κρίμα, ρε Θρύλε! Ήταν συγκλονιστικός, αλλά δεν έφτανε!

Αρθρογράφος: Στράτος Ζαλούμης
ΣΤΡΑΤΟΣ ΖΑΛΟΥΜΗΣ

Κρίμα! Ο Ολυμπιακός κοίταξε τη Μπάγερν Μονάχου στα μάτια, της έβαλε πολύ δύσκολα, αλλά ηττήθηκε 2-3 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Champions League. Στάθηκε εξαιρετικά ο Θρύλος, έκανε υπερπροσπάθεια, στρίμωξε τους Γερμανούς στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά τον αδικεί το τελικό αποτέλεσμα. Ο Ελ Αραμπί στο 23’ και ο Γκιλιέρμε στο 79’ πέτυχαν τα «ερυθρόλευκα» τέρματα. Ο Λεβαντόφσκι στο 34’ και στο 62’ και ο Τολισό στο 74’ σημείωσαν εκείνα των Γερμανών. Και τώρα η ΑΕΚ (27/10, 19:30) για τον Ολυμπιακό.

Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο!
Η εικόνα του αγώνα στα πρώτα 45 λεπτά ήταν αυτή που περιμέναμε. Με τον Ολυμπιακό, δηλαδή, σε θέση άμυνας και τη Μπάγερν Μονάχου να πιέζει. Οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν πολύ, πίεσαν στο δικό τους μισό και περιόρισαν, όσο γινόταν, τους Γερμανούς. Ένα σουτ του Κουτίνιο στο 13’ δεν ανησύχησε τον Σα, ο οποίος μπλόκαρε εύκολα. Ο Ολυμπιακός είχε μία υποψία ευκαιρίας με το σουτ του Γκιλιέρμε στο 18’, από την πάσα του Καμαρά, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ. Ο Ολυμπιακός, πάντως, βρήκε γκολ. Και το βρήκε στο 23’ μετά από έξοχη συνεργασία. Ο Τσιμίκας έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Ελ Αραμπί με κεφαλιά νίκησε τον Νόιερ για το 1-0. Ο Γερμανός τερματοφύλακας απέκρουσε, αλλά η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή. Ο Ολυμπιακός είχε μία τεράστια ευκαιρία λίγο αργότερα, στο 31’: Ο Μπουχαλάκης άνοιξε στον Μασούρα, εκείνος έκοψε στον Τσιμίκα, έβγαλε τη σέντρα και ο Ερνάντεζ έδιωξε πάνω στον Νόιερ, ο οποίος, δυστυχώς, μπλόκαρε τη μπάλα. Η ισοφάριση ήρθε άμεσα, με τον Ολυμπιακό να κρατάει το προβάδισμα μόνο για 11 λεπτά. Ο Μίλερ έπιασε το βολέ μέσα από την περιοχή, ο Σα το έβγαλε εντυπωσιακά αλλά ο Λεβαντόφσκι με πλασέ από κοντά ισοφάρισε σε 1-1 για τη Μπάγερν Μονάχου. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου, μιας και, ευτυχώς, ο Κουτίνιο αστόχησε στο 39’ από πολύ κοντά.

Φανταστικός, άξιζε θετικό αποτέλεσμα!
Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο δεύτερο ημίχρονο. Στο δίλεπτο είχε σπαταλήσει δύο τεράστιες ευκαιρίες με τον Μασούρα στο 46’ και με τον Μεριά στο 47’. Το σουτ του Μπουχαλάκη στο 51’ δεν βρήκε στόχο και γενικά οι «ερυθρόλευκοι» (φώναξαν για πέναλτι σε σπρώξιμο του Γκνάμπρι στον Μασούρα, στο 56’) έκλεισαν τη Μπάγερν και της έβαλαν πολύ δύσκολα. Τόσο δύσκολα που το 1-2 με τον Λεβαντόφσκι στο 62’ ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα, στην πρώτη απειλή των Γερμανών στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Γκιλιέρμε απείλησε με μακρινό σουτ στο 68’ και ο Τολισό με υπέροχο πλασέ στο 75’ έγραψε το 1-3. Είπαμε, κόντρα στη ροή του αγώνα. Χωρίς να φορτσάρουν οι Βαυαροί, βρήκαν δύο γκολ σε δύο στιγμές. Έτσι γίνεται με τις μεγάλες ομάδες, σε τιμωρούν από το... πουθενά. Το σουτ του Μίλερ στο 78’ δεν βρήκε στόχο και εκεί που έλεγες ότι το παιχνίδι τελείωσε, ο Ολυμπιακός μπήκε ξανά στο παιχνίδι. Ο Γκιλιέρμε σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε (βρήκε στο χέρι του Τιάγκο Αλκάνταρα) και κατέληξε στα δίχτυα του Νόιερ για το 2-3. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Ποντένσε στο 88’, με τον Πορτογάλο εξτρέμ να σουτάρει πάνω στον τερματοφύλακα της Μπάγερν. Ο Ολυμπιακός πίεσε μέχρι το τέλος, πάλεψε για το... θαύμα, αλλά δεν τα κατάφερε. Έμεινε με την υπερπροσπάθεια και με μία φανταστική εμφάνιση, κόντρα σε ένα τοπ κλαμπ της Ευρώπης. Κρίμα...

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (69’ Λοβέρα), Καμαρά (88’ Ραντζέλοβιτς), Ποντένσε, Μασούρας (79’ Γκερέρο), Ελ Αραμπί.

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Κίμιχ, Παβάρ, Ερνάντεζ (58’ λ. τρ. Μπόατενγκ), Αλάμπα, Τιάγκο Αλκάνταρα, Μαρτίνες (46’ Τολισό), Γκνάμπρι, Μίλερ (86’ Πέρισιτς), Κουτίνιο, Λεβαντόφσκι.