ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ 2019-2020

Μας αγαπάτε καθόλου ή μόνο σεξ;

Την 7 νίκη του σε 8 παιχνίδια στη Super League πήρε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε 2-0 την ΑΕΚ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Αυτή ήταν και η 7η εντός έδρας νίκη του Θρύλου στα οκτώ τελευταία παιχνίδια με την ΑΕΚ στο πρωτάθλημα, με το κοντέρ να γράφει 25-3 γκολ σε αυτά τα ματς! Ο Σεμέδο με προβολή στο 9’ και ο Καμαρά με απίθανη γκολάρα στο 77’ πέτυχαν τα τέρματα του Ολυμπιακού που είχε και ακυρωθέν γκολ με τον Ελ Αραμπί στο 25’.

Έβαλε δύο, μέτρησε το ένα
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Σεμέδο να κάνει λάθος εκτίμηση και να κιτρινίζεται μόλις στο 2’ για τράβηγμα στον Αλμπάνη. Ο Ολυμπιακός βρήκε γκολ πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο. Πρώτα απείλησε στο 8’ με το πλασέ του Καμαρά, το οποίο απέκρουσε σε κόρνερ ο Τσιντώντας και στην εξέλιξη της φάσης ήρθε το 1-0 με τον Σεμέδο στο 9’. Ο Ελ Αραμπί γύρισε στον Σουντανί, εκείνος έκανε το πλασέ από πολύ κοντά και ο Πορτογάλος στόπερ με προβολή σε κενή εστία βρήκε δίχτυα. Ακολούθησε ο τραυματισμός του Καμαρά και στη συνέχεια ήρθε η πρώτη απειλή της ΑΕΚ, με τον Ολιβέιρα στο 16’ και στο 21’, ωστόσο και στις δύο περιπτώσεις ο Σα αντέδρασε σωστά. Ο Ολυμπιακός βρήκε και δεύτερο γκολ στο 25’, με τον Ελ Αραμπί να εκμεταλλεύεται το λάθος του Βράνιες και την κακή αντίδραση του Τσιντώτα και να σκοράρει, αλλά ακυρώθηκε στο VAR, με τον Πορτογάλο διαιτητή, Χόρχε Σόουζα να υποδεικνύει χέρι του Γκιλιέρμε στη μονομαχία με τον Ολιβέιρα. Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι. Ο Ολυμπιακός απείλησε με την κεφαλιά του Ελ Αραμπί στο 34’, ενώ ο Σεμέδο, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, δεν βρήκε καλά τη μπάλα από τη σέντρα του Τσιμίκα.

Το έψαξε, βρήκε γκολάρα και «κλείδωσε» την κορυφή!
Ο Ολυμπιακός ήθελε και ένα δεύτερο γκολ για να «κλειδώσει» τη νίκη και την κορυφή και το βρήκε στο 77’. Ο Καμαρά, ο οποίος έκανε σπουδαίο παιχνίδι, έψαξε και νωρίτερα το γκολ, αλλά το βρήκε με μία φοβερή σουτάρα, που θύμισε εκείνη του Φορτούνη πέρσι στο ΟΑΚΑ. Ο Ποντένσε έκανε το γύρισμα, ο Καμαρά έπιασε το σουτ στην κίνηση και την έστειλε στο απέναντι παραθυράκι. Σκέτη «ζωγραφιά». Πριν το γκολ, ο χαφ του Θρύλου είχε απειλήσει στο 65’ και στο 69’, αλλά ο Τσιντώτας έκανε ισάριθμες επεμβάσεις. Ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη ευκαιρία στο 49’ με τον Ελαμπντελαουί, ο οποίος στο τετ α τετ άργησε να πλασάρει και τον νίκησε ο Τσιντώτας. Η ΑΕΚ είχε καλή στιγμή με τον Σιμάο στο 62’, αλλά δεν κατάφερε τίποτα. Στο φινάλε, ο Ολυμπιακός έχασε ευκαιρία και για τρίτο γκολ, αλλά το σουτ του Γκερέρο στο 90’ έφυγε λίγο άουτ.

Κάπως έτσι ήρθε η 7η νίκη σε 8 αγώνες. Και συνεχίζουμε στην κορυφή...

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Παπαδόπουλος, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Μπουχαλάκης (89’ Λοβέρα), Ποντένσε, Σουντανί (60’ Μασούρας), Ελ Αραμπί (72’ Γκερέρο).

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Λόπες, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Μπακάκης, Σιμόες, Γαλανόπουλος (58’ Σιμάο), Αλμπάνης (72’ Γιακουμάκης), Ντέλετιτς (66’ Βέρντε), Λιβάγια, Ολιβέιρα.