ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ 2019-2020

Η πασιφανής ανωτερότητα, η χαμένη ευκαιρία και η επόμενη μέρα!

Χωρίς καμία αμφιβολία, η ισοπαλία με 1-1 κόντρα στον ΠΑΟΚ, στο Καραϊσκάκη, για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος, δεν ικανοποιεί σε καμία περίπτωση τον Ολυμπιακό. Αντιθέτως, του αφήνει πικρία και απογοήτευση, μιας και ο στόχος του ήταν να πάρει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, μένοντας μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στη χθεσινή αναμέτρηση, λοιπόν, οι «ερυθρόλευκοι» σπατάλησαν το πρώτο ημίχρονο και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-1 από το… πουθενά. Στην επανάληψη, βελτιώθηκαν, ανέβασαν στροφές και «πάτησαν» την ομάδα της Θεσσαλονίκης, την οποία έπαιζαν στο μισό γήπεδο. Την είχαν κλείσει στα καρέ της.

Ο Θρύλος κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαλμπουενά, ωστόσο δεν μπόρεσε να σκοράρει άλλο τέρμα και να πάρει το πολυπόθητο τρίποντο. Φυσικά, για να συμβεί αυτό, κομβικής σημασίας παράγοντα αποτέλεσε για μία ακόμα φορά η «εξυγιαντική» διαιτησία, η οποία ήταν για... όσκαρ!

Φυσικά, η πιο τρανταχτή απόφαση του Ισπανού ρέφερι, Σάντσεθ Μαρτίνεθ, ήταν το οφθαλμοφανές πέναλτι που δεν έδωσε στον Ποντένσε, στο 49’, μετά από μαρκάρισμα του Ελ Καντουρί από πίσω. Ο… ορισμός του πέναλτι, αλλά «εξυγίανση»!

Όπως και να ‘χει, ο Θρύλος ήταν καθολικά ανώτερος από το Δικέφαλο, ωστόσο έχασε την ευκαιρία να δώσει απαντήσεις στον αγωνιστικό χώρο και να αποδείξει με τον πλέον εμφατικό τρόπο το προφανές. Ότι διαθέτει, δηλαδή, την καλύτερη ομάδα, με διαφορά, στην Ελλάδα.

Ωστόσο, τίποτα δεν τελείωσε, ούτε κρίθηκε κάποιος τίτλος. Κάθε άλλο. Όμως, οι Πειραιώτες οφείλουν να βελτιωθούν άμεσα, να σταματήσουν, επιτέλους, τα λάθη και τα δώρα και να πορευτούν στη συνέχεια με έναν και μόνο στόχο. Να τα δίνουν παντού όλα, προκειμένου να μην χαθούν άλλοι βαθμοί, στο δρόμο για την κατάκτηση του 45ου και του πιο μάγκικου πρωταθλήματος της ένδοξης ιστορίας του Ολυμπιακού. Κόντρα σε όλους και σε όλα!