ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Με την «υπογραφή» του παικταρά!

Δύσκολη νίκη με 3-2 επί της Λαμίας πήρε ο Ολυμπιακός, μαζί και την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Προβλημάτισε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Βαλμπουενά μπήκε στο δεύτερο και έκανε φοβερά πράγματα: Μοίρασε 3 ασίστ σε Χασάν (60’) και Σισέ (72’, 77’). Η Λαμία προηγήθηκε στο 44’ με τον Αντέτζο και μείωσε στο 90’ με πέναλτι του Βιγιάλμπα, ενώ από το 61’ έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ρόμανιτς. Άνευρος στο πρώτο 45λεπτο, «άλλη» ομάδα στο δεύτερο με την είσοδο του Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί.

Χωρίς νεύρο και ένταση... και ψυχρολουσία!
Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο, αλλά είχε μεγάλο πρόβλημα στη δημιουργία φάση και στο να βρει χώρους απέναντι στη μαζική άμυνα της Λαμίας. Αν βάλετε και στο ότι δεν είναι νεύρο και ένταση στο παιχνίδι του, έχετε μία εικόνα. Γκολ δεν βρήκε στις ευκαιρίες που βρήκε και έκλεισε το ημίχρονο πίσω στο σκορ με την προβολή του Αντέτζο στο 44’! Ο Χασάν έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 7’ με το άστοχο πλασέ από κοντά και με τον τερματοφύλακα εκτός θέσης (είχε, βέβαια, τρεις παίκτες μπροστά του), όπως και ο Μασούρας στο 11’ που σούταρε πάνω στον Καχριμάν. Ο Φορτούνης απείλησε στο 22’ με το σουτ εκτός περιοχής, ο Τσιμίκας δεν πλάσαρε καλά με το δεξί στο 32’, για να έρθει στο 44’ η ψυχρολουσία. Ο Τιρόνε εκτέλεσε το φάουλ, ο Αντέτζο έκανε την προβολή, ο Αλέν δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έτσι ήρθε το 0-1. Το ημίχρονο έκλεισε με το μακρινό σουτ του Μασούρα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τη Λαμία να βάζει ακόμα μεγαλύτερα προβλήματα στον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τη συντριπτική κατοχή της μπάλας που είχε. Και που δεν «έλεγε» απολύτως τίποτα από τη στιγμή που δεν μπορούσε να βρει χώρους και είχε αρκετούς παίκτες σε κακή βραδιά.

Άλλη κλάση και ανατροπή!
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ήταν... άλλη ομάδα! Φυσικά, σε αυτό βοήθησε η είσοδος του Βαλμπουενά (κυρίως) και του Ελ Αραμπί που άλλαξαν όλο το παιχνίδι. Άλλωστε, από τα πόδια του Γάλλου «μαέστρου» ξεκίνησαν και τα τρία γκολ του Θρύλου! 1-1 στο 60’ με κεφαλιά του Χασάν από κόρνερ του Βαλμπουενά. 2-1 Στο 72’ με κεφαλιά του Σισέ στο 72’ από σέντρα του Βαλμπουενά. 3-1 στο 77’ με κεφαλιά του Σισέ από σέντρα του Βαλμπουενά. Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός και ο Ελ Αραμπί έδωσαν το κάτι παραπάνω και όλα πήραν το δρόμο τους. Μέχρι να έρθει το πρώτο γκολ, ο Ολυμπιακός έβαλε τη Λαμία στην περιοχή της και ειδικά στο διάστημα 53’-57’ είχαμε μεγάλο σφυροκόπημα και ευκαιρίες με Ελ Αραμπί (δις στο 53’) και το ψαλιδάκι του Γάλλου στο 57’. Αμέσως μετά το γκολ του Χασάν, ο οποίος σκόραρε ξανά μετά το παιχνίδι στο Περιστέρι, ήρθε η αποβολή του Ρόμανιτς στο 61’. Εκτός από τα τρία γκολ που προήλθαν από τα πόδια του «μαέστρου», ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι με τον Χασάν στο 71’ και μεγάλες ευκαιρίες στο με τον Ελ Αραμπί δευτερόλεπτα νωρίτερα και στο 86’, με τον Μορ στο 80’ και με τον Σεμέδο στο 81’. Πάντως, επειδή δεν... γινόταν να κλείσει το δεύτερο ημίχρονο ιδανικά, ήρθε το αχρείαστο πέναλτι του Σισέ στον Νιάσε στο 89’ και το 3-2 της Λαμίας με την εύστοχη εκτέλεση του Βιγιάλμπα στο 90’. Κάπως έτσι, ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 τη Λαμία, μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας με την «υπογραφή» του παικταρά Βαλμπουενά. Εκεί, βέβαια, δεν θα υπάρχει περιθώριο για παρόμοια λάθη...

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αλέν, Γκασπάρ, Σεμέδο, Σισέ, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Λοβέρα (46’ Βαλμπουενά), Φορτούνης, Μασούρας (46’ Ελ Αραμπί), Χασάν (78’ Μορ).

Λαμία: Καχριμάν, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Νιασέ, Βασιλόγιαννης (75’ Βιγιάλμπα), Τιρόνε (65’ Σκόνδρας), Καραμάνος (65’ Σασί), Ρόμανιτς, Βάντερσον, Ασίγκμπα, Μπουλούλης.