ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Βεντούζα μέσα στην Τούμπα! Ακούμπησε νεφρά!

Σημαντική νίκη μέσα στην Τούμπα με 1-0 επί του ΠΑΟΚ πήρε ο Ολυμπιακός, σε παιχνίδι για την 25η αγωνιστική και προτελευταία της κανονικής διάρκειας της Super League. Αύξησε τη διαφορά στο +5 ο Θρύλος και συνεχίζει. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Γιαννούλης με αυτογκόλ στο 49’, μετά από γύρισμα του Ραντζέλοβιτς και έπειτα από κούρσα του Τσιμίκα. Πολύ καλύτερος ο Θρύλος, είχε και δοκάρι με τον Ελ Αραμπί στο 42’.

Ο Μαρτίνς κατέβασε τον Ολυμπιακό όπως και κόντρα στην Άρσεναλ, με 4-3-3 και μόνο μία αλλαγή, τον Ραντζέλοβιτς αντί του Μασούρα. Το παιχνίδι δεν ήταν καλό στο πρώτο ημίχρονο, με πολύ χαμηλό ρυθμό και τον Ολυμπιακό να δείχνει πως το ήλεγχε το ματς. Στο 24’ ο Τσιμίκας έκανε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Το παιχνίδι είχε ελάχιστες φάσεις και ο Ολυμπιακός είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία, λίγο πριν το τέλος. Ο Βαλμπουενά σέντραρε στο 42’ και ο Ελ Αραμπί με γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη και στη συνέχεια η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 43’ ο Τσιμίκας έκανε την ατομική ενέργεια και το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε και βγήκε κόρνερ, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ραντζέλοβιτς έχασε μοναδική στιγμή, όταν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, αλλά έπιασε... αέρα και πέρασε πλάγια η μπάλα! Σε όλο αυτό το πρώτο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» δεν απειλήθηκαν καθόλου. Μοναδική στιγμή των γηπεδούχων ήταν μία κεφαλιά του Βαρέλα στο 32’, με τη μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ.

Έτσι πόνεσε περισσότερο!
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Και μπήκε με γκολ! Ο Τσιμίκας έκανε φοβερή ατομική ενέργεια, σούταρε, ο Πασχαλάκης απέκρουσε, ο Ραντζέλοβιτς έκανε το γύρισμα πριν βγει η μπάλα και ο Γιαννούλης την έσπρωξε στα δίχτυα (49'). Κάτι μας χρωστούσε μετά το περσινό. Έτσι πόνεσε περισσότερο. Το γκολ που βρήκε ο ΠΑΟΚ στο 52’ με τον Βαρέλα δεν μέτρησε, μιας και υπήρχε οφσάιντ στην αρχή της φάσης και έτσι ο Ολυμπιακός γενικότερα δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Η αλήθεια είναι ότι δεν μπόρεσε να κρατήσει τη μπάλα για αρκετή ώρα ώστε να ηρεμήσει το παιχνίδι του και να βρει κενούς χώρους, ωστόσο δεν δέχτηκε ιδιαίτερες φάσεις από την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Ο Γκιλιέρμε δεν έπιασε καλά το σουτ στο 58’, ενώ ο Καμαρά στο 70’ νικήθηκε από τον Πασχαλάκη. Ο ΠΑΟΚ, πέρα από το γεγονός ότι έβαλε πίεση με κάποια συνεχόμενα κόρνερ, δεν απείλησε ιδιαίτερα. Το φάουλ του Βιεϊρίνια στο 74’ πέρασε άουτ, ενώ εκείνο του Μίσιτς στο 94’ δεν ήταν δυνατό και ο Σα μπλόκαρε εύκολα.

Άλλη μία νίκη για τον Ολυμπιακό, 1-0 τον ΠΑΟΚ μέσα στην Τούμπα και έτσι αύξησε τη διαφορά στο +5. Άλλη μία νίκη και συνεχίζουμε παρακάτω...

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Μαουρίσιο (75’ Ελ Καντουρί), Μίσιτς, Μπίσεσβαρ, Λημνιός (82’ Λάμπρου), Πέλκας (64’ Άκπομ), Σβιντέρσκι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Ραντζέλοβιτς (83’ Μασούρας), Βαλμπουενά (92’ Γκασπάρ), Ελ Αραμπί (69’ Χασάν).