ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ονειρικός και πρωταθλητής ο Θρύλος μέσα στο ΟΑΚΑ! Και άντε γεια!

Ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 την ΑΕΚ και κατέκτησε το 45ο πρωτάθλημα, έξι αγωνιστικές από το φινάλε. Ονειρικός στο πρώτο ημίχρονο, κατέβασε στροφές στο δεύτερο, αλλά πήρε αυτό που ήθελε και πανηγυρίζει άλλον έναν τίτλο. Ο Ελ Αραμπί στο 38’ με απίθανη γκολάρα και ο Καμαρά στο 45’ πέτυχαν τα γκολ του Ολυμπιακού που του χάρισαν τον τίτλο από απόψε. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν και δύο δοκάρια, στο 14’ με τον Ελ Αραμπί και στο 19’ με τον Φορτούνη. Μείωσε με τον Αραούχο στο 66’ η ΑΕΚ.

Κυρίαρχος Θρύλος, την «πάτησε» κάτω!
Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος σε αυτό το πρώτο ημίχρονο και «πάτησε» την ΑΕΚ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων, ενώ είχε και δύο δοκάρια! Σπουδαία εμφάνιση. Οι «ερυθρόλευκοι» έστειλαν το... μήνυμα στο 5’: Ο Φορτούνης έκανε την κάθετη στον Μασούρα, εκείνος πρόλαβε τον Τσιντώτα, γύρισε στον Ελ Αραμπί αλλά πιο δυνατά απ’ όσο έπρεπε και η ευκαιρία πέρασε. Στο 14’, ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία: Ο Φορτούνης έκανε ωραία, γλυκιά, σέντρα, ο Ελ Αραμπί έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα βρήκε λίγο στο δοκάρι και πέρασε έξω. Στο 19’, ο Ολυμπιακός είχε και δεύτερο δοκάρι, το οποίο στέρησε από τον Έλληνα μεσοεπιθετικό ένα καταπληκτικό τέρμα. Ο Ελαμπντελαουί, αφού πήρε από τον Φορτούνη, του ξαναγύρισε, εκείνος έπιασε το πλασέ από κεντρική θέση και έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι δεν πέρασε τη γραμμή και απομακρύνθηκε. Αν θυμάστε, ήταν πανομοιότυπη φάση με την απίθανη γκολάρα που είχε βάλει πέρσι με την ΑΕΚ, αλλά λίγο πιο πλάγια. Στο 28’ και στο 33’ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν άλλες δύο καλές στιγμές, με τον Μασούρα (δεν έκανε καλό τελείωμα από κοντά) και τον Ελ Αραμπί (το ίδιο), αντιστοίχως, προτού έρθει 1-0 υπέρ του Θρύλου. Στο 38’, ο Μπουχαλάκης έβγαλε υπέροχη κάθετη, ο Μασούρας έκανε ωραία σέντρα και ο Ελ Αραμπί πέτυχε απίθανη γκολάρα με δεξί βολέ στο απέναντι παραθυράκι! Πριν «φύγει» το ημίχρονο, ήρθε και το 2-0 για τον Θρύλο: Ο Μπουχαλάκης έκλεψε, άνοιξε στον Φορτούνη, εκείνος γύρισε στο κέντρο και ο Καμαρά σκόραρε και κόντρα στην ΑΕΚ με πλασέ. Ανώτερος και κυρίαρχος ο Ολυμπιακός, με τον Μπουχαλάκη να κάνει μεγάλο παιχνίδι, αλλά και αρκετούς ακόμη να ακολουθούν.

Κατέβασε στροφές, πήρε αυτό που ήθελε
Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 50’ ο Ελ Αραμπί σκόραρε αλλά σωστά ακυρώθηκε μιας και ήταν αρκετά μέτρα οφσάιντ, ενώ στο 52’ ο Μαροκινός φορ έκανε το τακουνάκι, ο Μασούρας σούταρε με το εξωτερικό και η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω. Λίγο αργότερα, στο 58’, ο Φορτούνης συνεργάστηκε με τον Καμαρά, έκανε το πλασέ με το αριστερό και μπλόκαρε ο Τσιντώτας. Η ΑΕΚ είχε κάνει, στο 49’, το πρώτο της σουτ, την πρώτη υποψία ευκαιρίας με το σουτ του Κρίστισιτς που κατέληξε αρκετά έξω. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 65’ με τον Χουλτ πρώτα και ακολούθως με το παρ’ ολίγον αυτογκόλ του Ελ Αραμπί (απέκρουσε ο Σα) και μείωσαν σε 2-1 στο 66’ με το πλασέ από κοντά του Αραούχο. Ο Ολυμπιακός είχε κατεβάσει ταχύτητα και πριν δεχτεί το γκολ και μέχρι το φινάλε απείλησε μόνο στο 87’ με την υπέροχη ομαδική συνεργασία και το άστοχο πλασέ του Καμαρά. Αυτό το 2-1 έμεινε ως το φινάλε και ο Θρύλος κατέκτησε και μαθηματικά το 45ο πρωτάθλημα της ιστορίας του. Τα φιλιά μας...

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Παουλίνιο, Σβάρνας (88’ Χριστόπουλος), Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμάνσκι, Κρίστισιτς, Βέρντε (83’ Μαχαίρας), Λιβάγια, Αλμπάνης (31’ Οικονόμου), Αραούχο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά (92’ Λοβέρα), Μασούρας (77’ Καφού), Φορτούνης (71’ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (77’ Χασάν).