ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Κακή εμφάνιση και ήττα χωρίς σημασία...

Κατώτερος των προσδοκιών και των περιστάσεων παρουσιάστηκε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, στο Καραϊσκάκη, γνωρίζοντας την ήττα με 0-1, για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, υστέρησαν στο κομμάτι της δημιουργίας συγκριτικά με όσα μας έχουν συνηθίσει τη φετινή σεζόν και παρά το γεγονός ότι οι Θεσσαλονικείς είχαν λιγοστές ευκαιρίες, πήραν από το… πουθενά το «διπλό», χάρη στο γκολ του Μιχάι στο 90’.

Έτσι, οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το αήττητο έπειτα από 517 ημέρες, γνωρίζοντας την πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Θυμίζουμε, η σημαντικότερη φάση του Θρύλου πραγματοποιήθηκε στο 32’, όταν η κεφαλιά του Σεμέδο, έπειτα από σέντρα του Βαλμπουενά, σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά του οριζόντιου δοκαριού.

Να σημειωθεί, ότι ακυρώθηκε γκολ του Χασάν στο 90+5', όταν με προβολή από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο ρέφερι Μανούχος το ακύρωσε, την ώρα που οι παίκτες του Ολυμπιακού διαμαρτύρονταν για τη φάση.

Με την έναρξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ νωθρά στον αγωνιστικό χώρο, δίχως να επιβάλλει το ρυθμό του από τα πρώτα κιόλας λεπτά, όπως μας έχει συνηθίσει. Μάλιστα, η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία ανήκε στον ΠΑΟΚ, στο 14’, όταν ο Τζόλης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μπίσεσβαρ έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.  Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν στο 19’, αλλά τη σέντρα-σουτ του Βαλμπουενά μπλόκαρε ο Πασχαλάκης. Μέχρι και τη συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου, οι Πειραιώτες δεν είχαν καλή δημιουργία.

Στη συνέχεια, ωστόσο, ανέβασαν… στροφές, ενώ στο 32’ έφτασαν μία ανάσα από το γκολ. Συγκεκριμένα, στο 32’, ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, ο Σεμέδο έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά στάθηκε άτυχος, μιας και η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική πλευρά του οριζόντιου δοκαριού.

Δύο λεπτά αργότερα, στο 34’, ο Μασούρας έπιασε πολύ δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει άουτ. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, στο 42’, ο Μαουρίτσιο απάντησε με σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Σα έδιωξε σε κόρνερ, διατηρώντας το 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η πρώτη ευκαιρία ανήκε στους «ασπρόμαυρους», στο 58’, όταν ο Μπίσεσβαρ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Γιαννούλης έπιασε το σουτ από πλεονεκτική θέση, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ο ρυθμός στη συνέχεια δεν ήταν καλός, με τις δύο ομάδες να απειλούν λίγο και τον Θρύλο, παρά το γεγονός ότι έδειχνε να έχει τον έλεγχο, να μην μπορεί να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες.

Στο 74’, ο Τσιμίκας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ελ Αραμπί έπιασε αδύναμο σουτ (έδειξε και να αιφνιδιάζεται), με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει. Στο 90’, λοιπόν, από το… πουθενά, ο ΠΑΟΚ έκανε το 0-1. Συγκεκριμένα, ο Μαουρίτσιο έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μιχάι με κεφαλιά, άνοιξε το σκορ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Οι Πειραιώτες προσπάθησαν στα λεπτά που απέμεναν να φέρουν το ματς στα ίσια. Στο 90+2’, ο Ραντζέλοβιτς έκανε το γύρισμα, ο Χασάν έπιασε τρομερό σουτ στην κίνηση, αλλά ο Πασχαλάκης, ενστικτωδώς, απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 90+5’, λοιπόν, ο Χασάν βρήκε δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1 έπειτα από προβολή από κοντά, αλλά ο ρέφερι Μανούχος ακύρωσε το γκολ, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτύρονταν για την εν λόγω απόφαση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε (62’ Φορτούνης), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μασούρας (62’ Μπρούνο), Βαλμπουενά (86’ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (77’ Χασάν).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον (46’ Μιχάι), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί (79’ Εσίτι), Μαουρίσιο, Τζόλης (79’ Λημνιός), Μπίσεσβαρ (73’ Στοχ), Άκπομ (59’ Σβιντέρσκι).