ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Γλέντι ξανά, Κύπελλο Ελλάδος και νταμπλ για τον Θρύλο!

Book Small Mobile

Το 28ο Κύπελλο στην ιστορία του κατέκτησε ο Θρύλος νικώντας δίκαια την ΑΕΚ με 1-0 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο με το φοβερό γκολ του Ραντζέλοβιτς στο 9ο λεπτό του αγώνα. Αφού… τρίτωσε ο ορισμός του πολύπαθου τελικού τελικά ο Ολυμπιακός έκανε το καθήκον του, σάρωσε ξανά την ΑΕΚ και κατέκτησε το τρόπαιο! Σαφέστατα ανώτερος ο Θρύλος πήρε τη νίκη και το τρόποιο μαζί με το 18ο νταμπλ της ιστορίας του! Αυτό είναι σωστό, αυτό είναι σωστό…

Το πρώτο ημίχρονο: Κυρίαρχος ο Θρύλος

Πιο ενεργητικός και πιο ορεξάτος ο Ολυμπιακός στην έναρξη του αγώνα, απείλησε με ουσιαστικό τρόπο την ΑΕΚ και κατάφερε να προηγηθεί. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν κεφάλι στο σκορ νωρίς νωρίς στον αγώνα, όταν στο 9ο λεπτό, ο Καμαρά έκανε την κάθετη μπαλιά προς τον Σέρβο εξτρέμ, εκείνος μπήκε στην περιοχή και με ένα δυνατό διαγώνιο σουτ με το δεξί, νίκησε τον Τσιντώτα. Ένα πραγματικά φανταστικό γκολ το οποίο ο Σέρβος αφιέρωσε στον Χιλάλ Σουντανί.

Νωρίτερα η ΑΕΚ προσπάθησε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στον Ολυμπιακό αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα. Στο 6ο λεπτό οι παίκτες του Καρέρα ζήτησαν πέναλτι χωρίς να συγκινείται ο διαιτητής. Ο Μπα, ένα λεπτό πριν προηγηθεί ο Ολυμπιακός έδιωξε την μπάλα πάνω από την γραμμή της εστίας του Κωνσταντίνου Τζολάκη. Καίρια επέμβαση!

Στο 22΄ την πονηρή μπαλιά του Βαλμπουενά, έδιωξε την ύστατη στιγμή ο Τσιγκρίνσκι, προ του Ελ Αραμπί και ο Ολυμπιακός λίγο έλλειψε να κάνει το 2-0. Καλή στιγμή για την ΑΕΚ από ένα στιγμιαίο λάθος του Μπρούνο στο 32΄ το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Λιβάγια, ωστόσο ο Σισέ επανάφερε γρήγορα την τάξη εμποδίζοντας τον παίκτη των «κιτρινόμαυρων» να σκοράρει.

Εξαιρετική ευκαιρία του Ελ Αραμπί στο 34’, όπου σε τετ-τετ με τον Τσιντώντα πλάσαρε καλά αλλά όχι εύστοχα με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Κρίμα διότι ο Μαροκινός έκανε μια φανταστική ενέργεια αδειάζοντας τον Μπακάκη πριν να πλασάρει. Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας.
Στο 38΄ο Βέρντε προσπάθησε να απειλήσει απευθείας από το σημείο του κόρνερ ωστόσο ο τερματοφύλακας τουΟλυμπιακού αντέδρασε σωστά. Όπως πολύ σωστά αντέδρασε και στο 41 αποκρούοντας σουτ του Μάνταλου από πλάγια θέση.

Πολύ όμορφη κίνηση του Ραντζέλοβιτς στο 43’ όταν κάμνοντας προσποίηση ότι θα πασάρει σούταρε δυνατά με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ να διώχνει σε κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο: Κυρίαρχος ξανά και... νταμπλ!

Ίδιο καλό και φορτσάτο ξεκίνημα για τον Θρύλο, στο δεύτερο μέρος και μόλις στο 49’, οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν την ΑΕΚ.

Εκπληκτική ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, όταν ο Ελ Αραμπί «τσίμπησε» την μπάλα και έστρωσε για τον Μασούρα, που από θέση βολής έστειλε την μπάλα πάνω στον Τσιντώτα. Άλλη μια κλασική ευκαιρία για την ομάδα μας. Στο 52’, βγήκε ξανά στην κόντρα ο Ολυμπιακός, με τον Ελ Αραμπί να κάνει γύρισμα πάνω στην άμυνα της ΑΕΚ, που παραχώρησε κόρνερ.

Στο 55’ ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι, όταν ο Μπακάκης ανέτρεψε τον Μασούρα. Ωστόσο ο Ελ Αραμπί που ανέλαβε την εκτέλεση νικήθηκε από τον Τσιντώτα.

Στο 58ο λεπτό ο διαιτητής του αγώνα χαρίστηκε στον Μάνταλο ο οποίος είχε ήδη μια κίτρινη και με το χέρι του χτύπησε τον Ματιέ Βαλπουενά αλλά ο Καίπερς δεν του έδειξε την δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι «ερυθρόλευκοι» με σωστές τοποθετήσεις στον αγωνιστικό χώρο και καλή κυκλοφορία είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Στο85' η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα από τον Καμαρά, αλλά δεν υπάρχει γκολ για την ομάδα μας, αφού δόθηκε οφσάιντ στον Ελ Αραμπί.

Το λάθος του Μάνταλου στο 86ο λεπτό δεν το εκμεταλλεύτηκε σωστά ο Ελ Αραμπί, ο οποίος σούταρε αλλά δεν απείλησε.Με την συμπλήρωση των 90 λεπτών είχαμε φάση για τον Ολυμπιακό αλλά είναι ως μη γενόμενη, με τον Ελ Αραμπί να υποδεικνύεται οφσάιντ πριν βρεθεί τετ-τετ με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ. Στα έξι λεπτά των καθυστερήσεων που έδειξε ο διαιτητής δεν άλλαξε τίποτα και έτσι ο Ολυμπιακός απολύτως δίακαια νίκησε την ΑΕΚ, ξανά και κατέκτησε το τρόπαιο!

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης (62’ Παουλίνιο), Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες (80’ Μαχαίρας), Κρίστισιτς, Μάνταλος, Βέρντε (62’ Αλμπάνης), Λιβάγια, Ολιβέιρα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Μπρούνο, Σισέ, Μπα, Τοροσίδης (80’ Σεμέδο), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά (76’ Καφού), Μασούρας, Ελ Αραμπί (91’ Φορτούνης).