ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ο κόκκινος Νοέμβριος!

Book Small Mobile

Το αποψινό θα είναι το 6 ματς ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό, στη Λεωφόρο, που διεξάγεται Νοέμβριο. Ο Θρύλος είναι κυρίαρχος τον εντέκατο μήνα του χρόνου, όπως σας θυμίζει το redking.gr. Έχει νικήσει τρεις φορές, μια φορά δεν υπήρξε νικητής και μια φορά επικράτησε ο ΠΑΟ. Το χαρακτηριστικό αυτών των αναμετρήσεων είναι πως στις τέσσερις περιπτώσεις που υπήρξε νικητής, το σκορ ήταν 1-0 υπέρ του.

Ο Θρύλος έχει φύγει νικητής από τη Λεωφόρο τον Νοέμβρη του 1966 με το γκολ του Γιούτσου, τον Νοέμβρη του 1980 με το γκολ του Κουσουλάκη και τον Νοέμβρη του 2013 με την "πιστολιά" του Μήτρογλου στο φινάλε. Σε ό,τι αφορά τη νίκη των "πράσινων", αυτή είχε έρθει το 1967.

Με γκολ από απευθείας εκτέλεση φάουλ, παρότι ο διαιτητής Κιτσούκαλης είχε υποδείξει έμμεσο... Και όχι τίποτα άλλο, μα στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξε ένα "περίεργο" σκηνικό όπως αναφέρουν οι εφημερίδες της εποχής με ντοκουμέντα.

Στο "ΦΩΣ των ΣΠΟΡ" της επομένης ημέρας (23ης Νοεμβρίου 1967) υπάρχει μια ενδιαφέρουσα φωτογραφία. Εκεί ο υπουργός Εσωτερικών, Στυλιανός Παττακός, κάλεσε κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου τον Γιώργο Σιδέρη στον οποίο "συνέστησε να αγωνίζεται μαλακώτερα", όπως αναφέρει το σχετικό δημοσίευμα της εποχής.

Αριστερά του υπουργού διακρίνεται στη φωτογραφία ο πρόεδρος του ΠΑΟ, Γεώργιος Πλυτάς και δίπλα του ο αντιπρόεδρος των "πράσινων", συνταγματάρχης Κουμαριανός!