Κράτησε το μηδέν και πήρε προβάδισμα με «ζωγραφιά»

Book Small Mobile
Αρθρογράφος: Δημήτρης Μαργωμένος
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΑΡΓΩΜΕΝΟΣ

Έκανε τη δουλειά του ο Ολυμπιακός στο πρώτο του επίσημο ματς για τη νέα αγωνιστική περίοδο 2021-22. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν τη Νέφτσι Μπακού στο Καραϊσκάκη με 1-0, χάρη σε ένα γκολ «ποιήμα» του Μαντί Καμαρά!

Έτσι η ομάδα του Πειραιά πήρε το προβάδισμα για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση των προκριματικών των ομίλων του Champions League.

Αυτό που έχει σημασία στη συγκεκριμένη χρονική στιγμή που είμαστε, έχει η νίκη. Διότι ο Ολυμπιακός δεν είναι έτοιμος φάνηκε αυτό μέσα στο γήπεδο, αλλά είναι και λογικό αφού είναι ακόμη σε περίοδο προετοιμασίας. Έβγαλε κούραση η ομάδα του Πειραιά, κάτι όμως το οποίο χαρακτηρίζεται ως λογικό στη συγκεκριμένη χρονική περίοδο.

Άλλωστε δεν θα πρέπει να ξεχνά και κανείς πως ο Ολυμπιακός έπαιξε και με αρκετές απουσίες. Εκτός έμειναν οι Ελ Αραμπί, Σωκράτης και Εμβιλά, ενώ κατά τη διάρκεια του ματς έχασε τον Μπουχαλάκη λόγω τραυματισμού και τον Καμαρά με κόκκινη κάρτα!

«Μίλησε» η ποιότητα!

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που ήθελε να επιβάλλει τον ρυθμό της. Από την άλλη όμως η Νέφτσι Μπακού αυτό που ήθελε ήταν να αιφνιδιάσει τους «ερυθρόλευκους» και να ψάξει κάτι καλό. Μάλιστα αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί οι παίκτες της ομάδας από το Αζερμπαϊτζάν στα τελειώματά τους, ίσως και να το είχαν βρει...

Στο 3’ ο Αλασκάροβ έκανε το πλασέ, με την μπάλα να κοντράρει και τον Τζολάκη να μπλοκάρει άνετα. Τρία λεπτά μετά όμως ο Μαχμούντοβ βρέθηκε σε θέση... βολής, έκανε το πλασέ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Ολυμπιακού!

Στο 14’ οι Πειραιώτες είχαν την πρώτη τους τελική, όταν ο Μπουχαλάκης εκτέλεσε απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός άρχισε να παίρνει τα πάνω του. Κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και μπόρεσε να αρχίσει να απειλεί ουσιαστικά τη Νέφτσι.

Στο 16’ ο Μπουχαλάκης αν και είχε ήδη τραυματιστεί και κούτσαινε, έβγαλε ωραία κάθετη μπαλιά για τον Μασούρα, ο οποίος βρέθηκε σε πλάγια θέση αριστερά, πλάσαρε, αλλά η μπάλα σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Και στην επόμενη φάση έγινε αναγκαστική αλλαγή ο τραυματίας Μπουχαλάκης.

Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 29’, ο Ολυμπιακός μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα. Χάρη στην ποιότητα που έχουν οι ποδοσφαιριστές του και τη δημιουργία του Καμαρά. Γύρισμα του Βαλμπουενά από τα δεξιά και ο Καμαρά δε δίστασε αν και ήταν αρκετά μέτρα μακριά από την περιοχή. Έκανε το σουτ στην κίνηση και έστειλε όμορφα την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!

Στη συνέχεια όμως ο Ολυμπιακός έδωσε δικαίωμα στη Νέφτσι να κυνηγήσει την ισοπαλία. Ο Αλασκάροβ βρέθηκε έσα στην περιοχή, βγήκε τετ α τετ με τον Τζολάκη και έκανε το πλασέ, όμως ο Έλληνας τερματοφύλακας έδιωξε με τα πόδια!

Η άτυχη στιγμή...

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και ενώ ο Ολυμπιακός είχε πάρει το πάνω χέρι στο σκορ με το εκπληκτικό γκολ του Καμαρά, ο ίδιος υπέπεσε σε λάθος. Δεν υπολόγισε καλά, πήγε να διώξει την μπάλα με ψαλιδάκι και βρήκε με το πόδι του στο πρόσωπο τον Αλασκάροβ, ο οποίος έγινε αναγκαστική αλλαγή. Και ο Καμαρά είδε την κόκκινη κάρτα...

Έψαξε το δεύτερο, αλλά δεν...

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε να διαχειριστεί το υπέρ του σκορ, αλλά και το γεγονός πως ήταν στο γήπεδο με παίκτη λιγότερο, από την αποβολή του Καμαρά. Κατάφερε και τα δύο, ενώ από ένα σημείο έφτιαξε το αριθμητικό μειονέκτημα των «ερυθρόλευκων» στο γήπεδο.

Η Νέφτσι και πάλι ήταν αυτή η οποία μπήκε στο γήπεδο για να κυνηγήσει το γκολ. Στο 51’ και 56’ είχε ευκαιρίες με τον Μπουγκρίν αλλά και στις δύο περιπτώσεις ο Τζολάκης ενήργησε σωστά. Ευκαιρία για τη Νέφτσι και στο 62’, με τον Μαμαντού, αλλά και πάλι ο Τζολάκης κατάφερε να μπλοκάρει.

Ένα λεπτό μετά όμως ήρθε η ισορροπία στο γήπεδο. Ο Τσελίκ πήγε να διώξει την μπάλα, αλλά κλώτσησε τον Ρέαμπτσιουκ στο κεφάλι και δέχτηκε την κόκκινη κάρτα, με τη Νέφτσι επίσης να μένει πλέον στο γήπεδο με δέκα παίκτες.

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός άρχισε να παίρνει και πάλι μέτρα στο γήπεδο και να ελέγχει το ματς. Έψαξε και ένα δεύτερο γκολ, χωρίς όμως επιτυχία. Σουτ του Χασάν στην κίνηση στο 73’, μπλόκαρε ο Μαμάντοβ και στο 75’ ο Βαλμπουενά πέρασε ωραία στον Μασούρα, ο οποίος έκανε το πλασέ από πλάγια θέση και ο τερματοφύλακας της Νέφτσι έδιωξε και πάλι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Μάρκοβιτς (78’ Βρουσάι), Ρέαμπτσιουκ, Καμαρά, Μπουχαλάκης (17’ λ. τρ. Βαλμπουενά), Κούντε (69’ Σουρλής), Μασούρας, Ραντζέλοβιτς (46’ Σισέ), Χασάν (78’ Αγκιμπού Καμαρά).

Νέφτσι: Μαμάντοβ, Μπότζι, Στάνκοβιτς, Αλασκάροβ (45+1’ Αμπάσοφ), Μαχμούντοβ (90’ Μπασκέ), Κόλι, Χαραμίζ, Τσελίκ, Λαβάλ, Μπουγκρίν (86’ Μπουλούντοφ), Μαμαντού.