ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Γλέντι Θρύλου στους... πελάτες, με «φονιά» Ελ Αραμπί!

Book Small Mobile

Μια μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Θρύλος, ο οποίος έβαλε 3 γκολ στην ΑΕΚ, αντί για… 5. Ο Θρύλος ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκε στο 2ο λεπτό με μαγικό γκολ του Αγκιμπού, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει στο 17ο λεπτό με τον Αραούχο. Από εκεί και πέρα ήρθε ο… θρίαμβος του Θρύλου. Ο Ελ Αραμπί στο 34ο λεπτό χόρεψε την άμυνα της ΑΕΚ και έκανε το 1-2.

Στο 70ο λεπτό έκανε και το 1-3 εκμεταλλευόμενος το λάθος της «κιτρινόμαυρης» άμυνας, χορεύοντας και πάλι τον Στάνκοβιτς. Η ΑΕΚ μείωσε σε 2-3 με τον Αραούχο στο 78ο λεπτό, με τον Ολυμπιακό να χάνει τρομερή ευκαιρία με τον Μασούρα στο 82ο λεπτό να τελειώσει το παιχνίδι. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν και δοκάρι με τον Μαντί Καμαρά στο 72ο λεπτό.

Ο Θρύλος μπήκε πολύ δυνατά στο γήπεδο και έδειξε από νωρίς τις προθέσεις του. Στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μασούρας επιτέθηκε από τη δεξιά πλευρά και κέρδισε το κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος. Η άμυνα της ΑΕΚ έδιωξε τη μπάλα, η οποία κατέληξε στον Αγκιμπού Καμαρά, ο οποίος με ένα καταπληκτικό βολέ έστειλε τη μπάλα στον ουρανό των διχτυών του Στάνκοβιτς κάνοντας το 1-0 για τον Θρύλο στο 2ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης χωρίς να έχει απειληθεί και πιέζοντας πολύ καλά τους «κιτρινόμαυρους». Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τρομερά στημένες τις αμυντικές γραμμές τους και δεν επέτρεπαν στην ΑΕΚ να δημιουργήσει ευκαιρίες, κερδίζοντας την κατοχή συνέχεια χάρη στην εντυπωσιακή πίεση τους.

Η πρώτη φορά που η ΑΕΚ έγινε απειλητική ήταν στο 15ο όταν ο Μάνταλος έκανε μια σέντρα στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο Βατσλίκ υπολόγισε λανθασμένα τη φάση με τον Αραούχο να πιάνει τη κεφαλιά και να κάνει το 1-1 για την ΑΕΚ. Μετά την ισοφάριση της ΑΕΚ, ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμούς και στο 17ο λεπτό ο Καμαρά με πάσα του Ονιεκουρού επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, το οποίο κατέληξε άουτ.

Η πίεση του Θρύλου συνεχίστηκε και στο 23ο λεπτό ο Μασούρας εκτέλεσε συρτά το φάουλ με πάσα στον Λαλά, ο οποίος επιχείρησε ένα τρομερό σουτ με τον Στάνκοβιτς να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε την ανωτερότητα του και την μετουσίωσε και πάλι σε γκολ. Στο 34ο λεπτό ο Λαλά βρήκε με καταπληκτική μπαλιά τον Ελ Αραμπί, ο οποίος κινήθηκε εντυπωσιακά στην πλάτη της άμυνας, έκανε μαγική ντρίμπλα στον Μισελέν και πλάσαρε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Στάνκοβιτς κάνοντας το 1-2 για τον Θρύλο.

Μετά το τέρμα του Ελ Αραμπί ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με τον Ολυμπιακό να κρατάει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και να διατηρεί το προβάδισμα με 1-2, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν αυτός που έχασε και την πρώτη ευκαιρία του δεύτερου μέρους. Στο 52ο λεπτό, ο Ονιεκουρού βρήκε τον Μασούρα, ο οποίος συνέκλινε προς το κέντρο και επιχείρησε ένα πολύ καλό σουτ, με τον Στάνκοβιτς να πέφτει στη γωνία του και να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 57ο λεπτό ο Μασούρας επιχείρησε μια σέντρα στην περιοχή στοχεύοντας τον Ελ Αραμπί, με τον Μήτογλου να απομακρύνει τη μπάλα, η οποία κατέληξε στον Εμβιλά, με τον τελευταίο να επιχειρεί απευθείας το σουτ και τη μπάλα να φεύγει άουτ. Η ΑΕΚ πάτησε περιοχή στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Αραούχο να βρίσκει τον Άμραμπατ, ο οποίος σούταρε με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Ο ίδιος παίκτης επιχείρησε ένα δυνατό σουτ στο 64ο λεπτό από το ύψος του πέναλτι, με τον Βατσλίκ να αποκρούει εντυπωσιακά με τα πόδια. Ο Ολυμπιακός από εκείνο το σημείο και μετά ανέκτησε και πάλι τον έλεγχο της αναμέτρησης και στο 70ο λεπτό ο Ελ Αραμπί έκλεψε τη μπάλα από τη λάθος πάσα του Μοχαμαντί, έφυγε μόνος του με τον Στάνκοβιτς, του έκανε μια μυθική ντρίμπλα και εκτέλεσε κάνοντας το 1-3.

Ο Θρύλος, όμως δεν σταμάτησε εκεί… στο 72ο λεπτό ο Ελ Αραμπί πήρε τη μπάλα στη περιοχή από τρομερή κάθετη πάσα του Αγκιμπού Καμαρά, ντρίμπλαρε τον Μήτογλου και πάσαρε στον Μαντί Καμαρά ο οποίος σούταρε με τον Στάνκοβιτς να αποκρούει. Η μπάλα κατέληξε και πάλι στον Ελ Αραμπί, ο οποίος τροφοδότησε πάλι τον Μαντί, με τον τελευταίο να εξαπολύει ένα σουτ και τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι, με τον Θρύλο να χάνει μια μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει κι άλλο τέρμα.

Στο 78ο λεπτό ο Μασούρας έκανε ένα λάθος έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού, με τη μπάλα να καταλήγει στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος έκανε σέντρα βρίσκοντας τον Αραούχο ο οποίος με ένα βολέ έκανε το 2-3, νικώντας τον Βατσλίκ.

Στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης ο Αγκιμπού Καμαρά έκανε μια εντυπωσιακή ατομική ενέργεια, ξεκινώντας από την άμυνα και έφτασε μέχρι λίγο έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, έδωσε μια καταπληκτική μπαλιά στον Μασούρα, ο οποίος από πλεονεκτική θέση έχασε μια τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα μέχρι την συμπλήρωση των 90 λεπτών, χωρίς να απειληθεί από την ΑΕΚ, με τις αλλαγές του Μαρτίνς να κρατάνε σωστά τη μπάλα και να προσφέρουν φρέσκα πόδια στην ομάδα.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Βατσλίκ, Λαλά, Σωκράτης, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά (87’ Μπα), Α. Καμαρά, Ονιεκουρού (68’ Μπουχαλάκης), Μασούρας (84’ Λόπες), Ελ Αραμπί (85’ Τικίνιο).

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μισελέν, Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμαντί (74’ Χατζησαφί), Σιμόες (87’ Λε Ταλέκ), Σιμάνσκι (74’ Γέβτιτς), Μάνταλος, Λιβάι Γκαρσία (46’ Άμπραμπατ), Τσούμπερ (74’ Ανσαριφάρντ), Αραούχο.