ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Έχασε από την Γκάνα η Νότια Κορέα των Ίνμπομ και Ουί Τζο Χούανγκ

Book Small Mobile

Ακόμη μία συμμετοχή με τη φανέλα της Νοτίου Κορέας έγραψαν οι Ίνμπομ και Ουί Τζο Χούανγκ, στην ήττα με 3-2 από την Γκάνα. Ο 25χρονος άσος του Ολυμπιακού βρέθηκε στο αρχικό σχήμα και αγωνίστηκε σε ολόκληρο το ματς, έχοντας πολύ καλή παρουσία. Από την άλλη, ο 30χρονος επιθετικός πέρασε ως αλλαγή στο ματς στο 78’ και δεν μπόρεσε να δείξει αρκετά πράγματα, καθώς δεν τροφοδοτήθηκε ιδιαίτερα από τους συμπαίκτες του.

Η Γκάνα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0 χάρη στα γκολ των Σαλίσου στο 24’ και Κούντους στο 34. Δηλαδή μέσα σε δέκα λεπτά. Όμως, η Νότια Κορέα είχε την απάντηση στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Τσο Γκε Σουνγκ έβαλε δύο γκολ μέσα σε τρία και έφερε το ματς σε ισορροπία! Έκανε το 2-2 με γκολ στο 58’ και στο 61’. Παρόλα αυτά, οι Αφρικανοί πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Κούντους στον αγώνα, στο 68’!

Από εκεί και πέρα, η Νότια Κορέα πίεσε ασφυκτικά τους Γκανέζους για να ισοφαρίσει εκ νέου, αλλά εκείνοι άντεξαν και κράτησαν το 3-2 μέχρι το φινάλε, σε ένα φοβερό παιχνίδι. Ματς στο οποίο ο Ίνμπομ μάτωσε από ένα χτύπημα στο κεφάλι, για να δεχθεί τις πρώτες βοήθειες και να συνεχίσει κανονικά με επίδεσμό, που αφαίρεσε αργότερα.