Εκεί «πονάει» η ΑΕΚ

Τα αρνητικά διαστήματα της ΑΕΚ, καλείται να εκμεταλλευτεί ο Ολυμπιακός απόψε, προκειμένου να πάρει μια επική πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου. Ποια είναι αυτά; Συνήθως οι «κιτρινόμαυροι» δέχονται πολλά τέρματα στο φινάλε του πρώτου 45λεπτου, αλλά και στις αρχές του δεύτερου μέρους, στα εκτός έδρας παιχνίδια τους!

Ας δούμε κάποια παραδείγματα… Στην Λεωφόρο, η ΑΕΚ αν και είχε προηγηθεί «πληγώθηκε» με δύο πέναλτι στο 43΄ αλλά και στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου (45΄+7). Εξάλλου, στην επικράτηση επί του Ιωνικού στην Νεάπολη, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 38΄ από γκολ του Σεμπά. Εξάλλου, στο πρώτο τέταρτο με 20λεπτο του δευτέρου μέρους, η «Ένωση» είχε δει την εστία της να παραβιάζεται από τον Αστέρα Τρίπολης (58΄), από τον Κουλιεράκη (62΄) στo 2-0 από τον ΠΑΟΚ, ενώ ακόμα και στον αγώνα Κυπέλλου στις Σέρρες με τον Πανσερραϊκό, οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά στο 49΄. Στους «Ζωσιμάδες» η ΑΕΚ, είχε κάνει ένα πολύ κακό ξεκίνημα και ο Ολυμπιακός θα πρέπει να… «ακολουθήσει» το παράδειγμα του ΠΑΣ, που είχε σκοράρει στο 9΄ και στο 32΄!

Επιμέλεια: Γιώργος Τσίρκας