Γκολ… αλά Μπαρτσελόνα

Αν και σκόραρε δύο φορές στα προκριματικά του καλοκαιριού με Μακάμπι Χάιφα και Σλόβαν Μπρατισλάβας, ο Φίλιπ Ζινκερνάγκελ δεν έμεινε για… πολύ στον Ολυμπιακό. Αποκτήθηκε με τη μορφή δανεισμού από την Σταντάρ Λιέγης και διαπρέπει με τα χρώματα των Βέλγων αυτό το διάστημα. Ο «Ζινκ» το επιβεβαίωσε μάλιστα και στο πρόσφατο εντός έδρας 2-2 με αντίπαλο την Βέστερλο, όταν και αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο και πρόλαβε να σκοράρει στο ένατο λεπτό μόλις του αγώνα. Έναν αγώνα που μέχρι το 92΄, η Σταντάρ τον «κρατούσε» στα χέρια της, αφού ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0!

Ο Δανός μεσοεπιθετικός, παίζοντας κατά κύριο λόγο πίσω από τον φορ, κάνει σπουδαία πράγματα και το τέρμα που σημείωσε ήταν το δέκατο σε 27 συνολικά αγώνες και 2208 αγωνιστικά λεπτά, «μετρώντας» και δύο ασίστ.  Πάντως το γκολ που πέτυχε κόντρα στην Βέστερλο γνώρισε την αποθέωση από τα μέσα ενημέρωσης στην πατρίδα του και είναι ενδεικτικό πως η ιστοσελίδα «voetbalkrant» παρομοίασε τη συνεργασία των παικτών με αποδέκτη τον Ζινκερνάγκελ, με… Μπαρτσελόνα! «Μπαρτσελόνα ή Σταντάρ Λιέγης; Ο Ζινκερνάγκελ και οι συμπαίκτες του έβγαλαν κάτι το… εκπληκτικό από το καπέλο κόντρα στην Βέστερλο».

Eπιμέλεια: Γιώργος Τσίρκας