«Συγχαρητήρια» Θρύλου σε Τεντόγλου, Ντρισμπιώτη! (photo)

Παγκόσμιος πρωταθλητής στο άλμα εις μήκους αναδείχθηκε ο Μίλτος Τεντόγλου. Στην έκτη και τελευταία του προσπάθεια, στον τελικό του αγωνίσματος στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, ο Έλληνας πρωταθλητής, με άλμα 8,52μ. (-0,3), αναδείχθηκε πρώτος και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Επίσης, το χάλκινο μετάλλιο στα 35χλμ. βάδην του Παγκοσμίου πρωταθλήματος της Βουδαπέστης, κατέκτησε η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, με 2.43.22.

Μάλιστα, η ΠΑΕ Ολυμπιακός συνεχάρη τους δύο σπουδαίους πρωταθλητές της Ελλάδας για τις επιδόσεις τους στη διοργάνωση της Ουγγαρίας, με ανάρτηση στα social media, γράφοντας χαρακτηριστικά: «Συγχαρητήρια Μίλτο για το χρυσό και Αντιγόνη για το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου».