Αλλαγή ο Μπα, πάγκο ο Ραμόν

Επέστρεψε στις επιλογές του προπονητή του, έστω και σαν αλλαγή, ο Ουσεινού Μπα. Ο Σενεγαλέζος κεντρικός αμυντικός που παίζει με τη μορφή δανεισμού από τον Ολυμπιακό στην Μπασακσεχίρ, ήρθε ως λύση από τον πάγκο στην επικράτηση της ομάδας του με 1-0 επί της Χατάισπορ, για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Αναλυτικότερα έπαιξε για 18 «καθαρά λεπτά», ενώ ο αγώνας ολοκληρώθηκε αρκετά… αργότερα αφού ήταν επεισοδιακός με πολλά λεπτά καθυστερήσεων και κερδισμένο πέναλτι για τους φιλοξενούμενους στο 90+9’! Αυτή ήταν η 9η φετινή συμμετοχή του.

Από εκεί και πέρα δεν… περνάει καλά ο Ραμόν στην Εσπανιόλ. Ο δανεικός από τον Ολυμπιακό στην ομάδα της Βαρκελώνης ποδοσφαιριστής, έμεινε στον πάγκο και στο 1-1 με αντίπαλο την Ρεάλ Σαραγόσα. Δε φαίνεται να υπολογίζεται από τον προπονητή του και τελευταία φορά έπαιξε βασικός για ένα ημίχρονο, στις 9 Σεπτεμβρίου με την Βιγιαρεάλ. Στα τέσσερα τελευταία ματς, έμεινε στα τρία στον πάγκο και έπαιξε μόλις σε ένα ως αλλαγή για 13 λεπτά, στο 2-0 επί της Αλκορόν. Μοιάζει πολύ πίσω στις επιλογές για το αριστερό άκρο της άμυνας.