ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Πήρε το ντέρμπι με 4άρα! (video)

Μεγάλη νίκη για την Άντερλεχτ, στην έδρα της Μπριζ. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στη φάση των "32" του Europa League έκανε μεγάλη εμφάνιση στο βελγικό ντέρμπι, νικώντας 4-1 εκτός έδρας. Και έδειξε πως είναι μια ομάδα που θέλει μεγάλη προσοχή, γιατί μπορεί να "χτυπήσει" και στην κόντρα, αλλά και σε οργανωμένο παιχνίδι, μακριά από τις Βρυξέλλες.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού προηγήθηκε πολύ νωρίς. Στο 6’ με τον Οκάκα, μετά τη σέντρα του Ατσεαμπόνγκ από τα αριστερά. Στο 36’ ο Οκάκα κινήθηκε από τα αριστερά, γύρισε την μπάλα για τον Πρατ έξω από την περιοχή και εκείνος με συρτό, δυνατό σουτ αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα της Μπριζ, Μπρουσές, κάνοντας το 0-2.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 57’ σε 1-2 με τον Ντενσβίλ, με προβολή μέσα από την περιοχή, αλλά η Άντερλεχτ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Αύξησε το προβάδισμά της στα δύο γκολ, στο 79’, με το πέναλτι του Σουάρες που πέτυχε το 1-3, με τον τερματοφύλακα της Μπριζ Μπρουσές να προσπαθεί να αποσοβήσει το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων.

Με την αντίπαλο του Θρύλου στο Europa League να δίνει διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της. Πέτυχε και τέταρτο γκολ στο φινάλε. Πιο συγκεκριμένα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Σκόρερ για μια ακόμα φορά ο Πρατ, που διαμόρφωσε το τελικό 1-4. Αποτέλεσμα που έφερε την Άντερλεχτ στο -3 από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, όπου είναι η Γάνδη. Δείτε όλα τα γκολ στο επόμενο βίντεο.

All Goals - Club Brugge 1-4 Anderlecht 20.12... από MusicSavy