ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Μυθική πρόκριση της Γιουνάιτεντ στο Παρίσι

Απίστευτη, μοναδική, επική ανατροπή πραγματοποίησε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία επικράτησε με 3-1 επί της Παρί Σεν Ζερμέν, στο «Παρκ ντε Πρενς» και πανηγύρισε την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Champions League.

Τι και αν στο πρώτο παιχνίδι στο «Όλντ Τράφορντ» οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν ηττηθεί με 2-0. Στη ρεβάνς κατάφεραν αυτό που φάνταζε… όνειρο, πραγματοποιώντας τη μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης. Και αυτό διότι στην εν λόγω φάση, ποτέ καμία ομάδα δεν είχε καταφέρει να ανατρέψει διαφορά δύο τερμάτων στον επαναληπτικό.

Η Γιουνάιτεντ μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκε μόλις στο 2’, με γκολ του Ρομελού Λουκάκου. Η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε άμεσα, καθώς 10’ αργότερα, στο 12’, ο Χουάν Μερνάτ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 30’ και πάλι ο Λουκάκου, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έκανε το 1-2 για τους Άγγλους, σκορ που έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η Παρί πίεσε, όμως η ομάδα του Σόλσκιερ… χτύπησε στο 94’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάρκους Ράσφορντ, με τον διαιτητή προηγουμένως να παίρνει τη βοήθεια του VAR.

Παρί Σεν Ζερμέν: Μπουφόν, Κέρερ (70’ Παρέδες), Τιάγκο Σίλβα, Κιμπεμπέ, Βεράτι, Μαρκίνιος, Ντάνι Άλβες, Μπερνάτ, Ντι Μαρία, Ντράξλερ (70’ Μενιέ), Μπαμπέ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Μπαϊγί (36’ Νταλότ), Σμόλινγκ, Λιντέλεφ, Σο, ΜακΤόμινι, Φρεντ, Γιανγκ (87’ Γκρίνγουντ), Αντρέας Περέιρα (80’ Τσονγκ), Ράσφορντ, Λουκάκου.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, ανάμεσα στην Πόρτο και τη Ρόμα, το οποίο ήταν επίσης συγκλονιστικό, οι Πορτογάλοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν την πρόκριση στους «8» του Champions League, στην παράταση, με την κανονική διάρκεια να λήγει με 2-1. Όπως και το πρώτο ματς στη Ρώμη.

Οι «δράκοι» ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 26’ με γκολ του Φρανσίσκο Σοάρες, ωστόσο ο Ντε Ρόσι ισοφάρισε στο 37’, ευστοχώντας από τη βούλα του πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Πόρτο πίεσε πάρα πολύ και κατάφερε να κάνει το 2-1 στο 52’ με τον Μαρεγκά. Σκορ που έμεινε μέχρι το φινάλε της κανονικής διάρκειας. Στην παράταση, λοιπόν, και συγκεκριμένα στο 117', ο Άλεξ Τέλες με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-1 και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του.

Πόρτο: Κασίγιας, Μιλιτάο (103΄ Μάξι Περέιρα), Φελίπε, Πέπε, Τέλες, Οτάβιο, Έκτορ Ερέρα, Ντανίλο Περέιρα, Κορόνα (69΄ Μπραχίμι), Μαρεγκά, Τικίνιο (78΄ Σάντος).

Ρόμα: Όλσεν, Μαρκάνο (77΄ Κριστάντε), Τζεσούς, Μανωλάς, Κάρσντορπ (55΄ Φλορέντσι), Κολάροφ, Ντε Ρόσι (45΄+4 Πελεγκρίνι, 96΄ Σικ), Ενζονζί, Περότι, Τζέκο, Τζανιόλο.