ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ - ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ

Απίστευτο: Μυθική ανατροπή της Τότεναμ, προκρίθηκε στον τελικό!

Νομίζαμε ότι τα είχαμε δει όλα στο παιχνίδι της Λίβερπουλ με την Μπαρτσελόνα, ωστόσο κάναμε τεράστιο λάθος. Μας διέψευσε, για την ακρίβεια, η Τότεναμ, η οποία πραγματοποίησε μυθική ανατροπή επί του Άγιαξ, επικράτησε με 3-2 και πανηγύρισε την ανατροπή στον τελικό του Champions League.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να προηγήθηκαν με 2-0, ωστόσο τα «σπιρούνια» πραγματοποιώντας μαγικό δεύτερο ημίχρονο, σκόραραν 3 γκολ και ανέτρεψαν όλα τα δεδομένα, γράφοντας ιστορία.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Ματέις ντε Λιχτ άνοιξε το σκορ στο 5’, με τον Χακίμ Ζιγέχ στο 35’ να κάνει το 2-0. Σκορ που έμεινε μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, λοιπόν, τα «σπιρούνια» μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να σκοράρουν μετά από 10 λεπτά. Για την ακρίβεια, ο Λούκας Μόουρα στο 55’ μείωσε σε 2-1, με τον Βραζιλιάνο μέσο, μάλιστα, λίγο αργότερα, στο 59’, να ισοφαρίζει σε 2-2.

Ωστόσο, ο Μόουρα το καλύτερο το κράταγε για το τέλος. Συγκεκριμένα, στο 90+6’, κατάφερε να σκοράρει με πολύ ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή και πραγματοποιώντας χατ τρικ, οδήγησε την ομάδα του στον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Απίστευτα πράγματα. Τι άλλο θα δούμε, Θεέ μου...

Άγιαξ: Ονάνα, Μαζραουί, Ντε Λιχτ, Μπλιντ, Ταλιαφίκο, Σένε (60’ Φέλτμαν), Φαν Ντε Μπέεκ (90’ Μαγκαγιάν), Ντε Γιονγκ, Ζίγιεχ, Τάντιτς, Ντόλμπεργκ (67’ Σινκγκράβεν).

Τότεναμ: Γιορίς, Τρίπιερ (81’ Λαμέλα), Ρόουζ (82’ Ντέιβις), Αλτερβάιρελντ, Bερτόνγκεν, Σον, Γουανιάμα (46’ Γιορέντε), Σισοκό, Aλι, Ερικσεν, Μόουρα