ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ 2019-2020

Το σήκωσε η Λίβερπουλ

Το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ σήκωσε, στην Κωνσταντινούπολη, η Λίβερπουλ που νίκησε την Τσέλσι στα πέναλτι με 5-4, μετά από το 1-1 στην κανονική διάρκεια και το 2-2 στην παράταση. Μοιραίος για τους «μπλε» ο Άμπραχαμ που αστόχησε στο τελευταίο πέναλτι. Ή, αν προτιμάτε, ήρωας του αγώνα ο Άντριαν που απέκρουσε το πέναλτι.

Η Τσέλσι ανέβηκε πολύ μετά το 20λεπτο περίπου και πίεσε τη Λίβερπουλ. Προηγήθηκε στο 36’ με πλασέ του Ζιρού, έπειτα από υπέροχη κάθετη του Πούλισιτς, ενώ ο Αμερικανός μεσοεπιθετικός είχε ακυρωθέν γκολ στο 40’.

Η Λίβερπουλ ισοφάρισε στην πρώτη της φάση, στα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου. Ο Μανέ με πλασέ από κοντά, μετά από απόκρουση του Κέπα σε σουτ του Φιρμίνο, έκανε το 1-1. Μάλιστα, στο 75’ η Λίβερπουλ είχε τεράστια διπλή ευκαιρία. Ο Κέπα πραγματοποίησε μεγάλη διπλή επέμβαση σε σουτ του Σαλάχ και του Φαν Ντάικ, ενώ μετά την απόκρουσή του στο σουτ του Ολλανδού στόπερ, η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι. Λίγο αργότερα, στο 83’, η Τσέλσι είχε και δεύτερο ακυρωθέν γκολ με τον Μάουντ.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου η Λίβερπουλ βρήκε και δεύτερο γκολ, με το υπέροχο πλασέ του Μανέ στο 95’. Η Τσέλσι έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Άμπραχαμ στο 95’, με τον Άντριαν να αποκρούει, ωστόσο κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 στο 101’ με το πέναλτι του Ζορζίνιο.

Εκεί, η Λίβερπουλ ήταν πιο τυχερή και νίκησε 5-4 την Τσέλσι. Για τη Λίβερπουλ ευστόχησαν οι Φιρμίνο, Φαμπίνιο, Οριγκί, Άρνολντ, Σαλάχ. Για την Τσέλσι ευστόχησαν οι Ζορζίνιο, Μπάρκλεϊ, Μάουντ, Έμερσον και αστόχησε ο Άμπραχαμ.

Λίβερπουλ: Άντριαν, Φαμπίνιο, Φαν Ντάικ, Μίλνερ (64’ Βαϊνάλντουμ), Μανέ (103’ Οριγκί), Σαλάχ, Γκόμεζ, Χέντερσον, Τσάμπερλεϊν (46’ Φιρμίνο), Ρόμπερτσον (91’ Άρνολντ), Μάτιπ.

Τσέλσι: Κέπα, Κρίστενσεν (85’ Τομορί), Ζορζίνιο, Καντέ, Πέδρο, Ζουμά, Κόβασιτς (102’ Μπάρκλεϊ), Ζιρού (74’ Άμπραχαμ), Πούλισιτς (74’ Μάουντ), Αθπιλικουέτα, Έμερσον.