ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Διασυρμός για Μπάγερν πριν τον Ολυμπιακό!

Βαρύτατη ήττα με 5-1 από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, εκτός έδρας, γνώρισε η Μπάγερν Μονάχου, για την 10η αγωνιστική της Bundesliga. Οι Βαυαροί, που έπαιζαν με 10 παίκτες από το 9’, γνώρισαν, λοιπόν, τον διασυρμό, λίγες ημέρες πριν το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό (6/11, 19:55), στην «Allianz Arena», για την 4η αγωνιστική του Champions League.

Στο πρώτο ημίχρονο, η πρώτη ευκαιρία ανήκε στους Βαυαρούς, στο 2’, αλλά ο Γκνάμπρι αστόχησε από κοντά. Στο 9’, λοιπόν, ο Μπόατενγκ δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα, έπειτα από μαρκάρισμα στον Πασιένσια. Λίγο αργότερα, στο 11’, ο Πορτογάλος άσος έπιασε το σουτ, αλλά ο Νόιερ απέκρουσε.

Στο 25’, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με πλασέ του Κόστιτς από κοντά. Μάλιστα, στο 33’ έγινε και το 2-0 με τέρμα του Σο. Λίγο αργότερα, στο 37’, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι πραγματοποίησε υπέροχη ατομική ενέργεια και με πανέμορφο πλασέ μείωσε σε 2-1.

Στην επανάληψη της αναμέτρησης, η Άιντραχτ ήταν καταιγιστική. Συγκεκριμένα, σκόραρε τρία ακόμα τέρματα με τους Άμπραχαμ (49’), Χιντερέγκερ (61’) και Πασιένσια (85’), οι οποίοι διαμόρφωσαν το τελικό 5-1. Η ομάδα του Νίκο Κόβατς ήταν ανήμπορη να αντιδράσει, ενώ η καλύτερή της ευκαιρία στο β’ ημίχρονο ήταν στο 71’, όταν το σουτ του Αλάμπα σταμάτησε στο δοκάρι.