ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ίντερ και Γιουνάιτεντ στα ημιτελικά

Book Small Mobile

Στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ προκρίθηκαν Ίντερ και Γιουνάιτεντ, αποκλείοντας την Λεβερκούζεν και την Κοπεγχάγη αντίστοιχα. Σε αντίθεση με τους Ιταλούς, οι «κόκκινοι διάβολοι» δυσκολεύτηκαν πολύ προκείμενος να πάρουν την πρόκριση.

Με εκπληκτική εμφάνιση, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, η Ίντερ επικράτησε με 2-1 της Λεβερκούζεν και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ.Η υπεροχή των Ιταλών, μετατράπηκε σε γκολ με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου αγώνα, όταν η μπάλα στρώθηκε στον Μπαρέλα που έπιασε το σουτ και κατέληξε στα δίχτυα του Χραντέτσκι για το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα, η Ίντερ κατάφερε να βρει για δεύτερη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Λουκάκου αυτή τη φορά να βάζει πλάτη τον Ταπσόμπα και με ωραίο τελείωμα να διαμορφώνει το 2-0. Η Λεβερκούζεν απάντησε άμεσα με τον Χάφερτς και μείωσε σε 2-1 στο 25ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε τίποτα και έτσι οι «νερατζούρι» πήρα το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Στην παράταση «κλείδωσε» τη πρόκριση η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Παρότι είχε το πρώτο λόγο η αγγλική ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι στο 57’, στο σούτ του Γκρίνγουντ. Είχε προηγηθεί στο 45’ ακυρωθέν γκολ του ίδιου παίκτη, για το οποίο έγινε χρήση του VAR. OΟ Μπρούνο Φερνάντες έδωσε τη λύση ευστοχόντας σε πέναλτι στο 95', το οποίο κέρδισε ο Μαρσιάλ. Έτσι η ομάδα του Σόλσκερ πέρασε στην επόμενη φάση, περιμένοντας τον νικητή του ζευγαριού Σεβίλλη-Γουλβς.