ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

«Χ» η Σίτι, με ανατροπή η Πόρτο

Book Small Mobile

Ντέρμπι με τη Λίβερπουλ έπαιξε σήμερα η Μάντσεστερ Σίτι στο «Etihad» και έμεινε στο 1-1. Οι «κόκκινοι» του Γιούργκεν Κλοπ προηγήθηκαν στο 13’ με το πέναλτι του Σαλάχ, παράβαση που κέρδισε ο Μανέ από ανατροπή του Γουόκερ.

Οι «πολίτες» του Πεπ Γκουαρντιόλα ισοφάρισε στο 31’ με πλασέ του Ζεσούς από ασίστ του Ντε Μπρούινε. Μάλιστα, στο 42’ ο Βέλγος χαφ αστόχησε σε πέναλτι. Έτσι το 1-1 έμεινε ως το τέλος σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι.

Θυμίζουμε, ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη Μάντσεστερ Σίτι στις 25/11 για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Λαπόρτ, Ντίας, Κανσέλο, Γκουντογάν, Ρόντρι, Ντε Μπρούινε, Στέρλινγκ, Φεράν Τόρες (61’ Μπερνάρντο Σίλβα), Ζεσούς.

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ (63’ λ. τρ. Μίλνερ), Μάτιπ, Γκόμεζ, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ, Χέντερσον, Φιρμίνο (59’ Σακίρι), Σαλάχ, Μανέ, Ζότα.

Με ανατροπή η Πόρτο
Την ίδια ώρα, η Πόρτο νίκησε 3-1 την Πορτιμονένσε με ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 14’ με τον Μπέτο, αλλά η Πόρτο ισοφάρισε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με την κεφαλιά του Μπεμπά από το κόρνερ του Ολιβέιρα.

Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 46’, στο πρώτο λεπτό του β’ ημιχρόνου με την κεφαλιά του Ταρεμί από τη σέντρα του Ολιβέιρα, ενώ το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε από τον Ολιβέιρα, έπειτα από μπαλιά του Κορόνα.

Η ενδεκάδα της Πόρτο: Μαρκεσίν, Μαναφά (92’ Ζοάο Μάριο), Μπεμπά, Σαρ, Ζαϊντού, Ολιβέιρα, Ουρίμπε (32’ Ταρεμί), Οτάβιο (92’ Μπαρό), Κορόνα, Μαρεγκά (92’ Νακαζίμα), Ντίαζ (68’ Γκρούγιτς).