ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Η Πορτογαλία λύγισε την μαχητική Γκάνα!

Book Small Mobile

Δυσκολεύτηκε, αλλά τα κατάφερε η Πορτογαλία. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος νίκησε με 3-2 την μαχητική Γκάνα, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να γράφει ιστορία! Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής που σκοράρει σε πέντε διαδοχικά Μουντιάλ, με τους Ίβηρες να σκαρφαλώνουν στην κορυφή του 8ου ομίλου, έπειτα από τη «λευκή» ισοπαλία (0-0), ανάμεσα σε Νότια Κορέα και Ουρουγουάη.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό και χαρακτηριστικό γεγονός είναι πως η Γκάνα δεν πάτησε ούτε μία φορά στην περιοχή της Πορτογαλίας, η οποία πήρε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς στο δεύτερο ημίχρονο, όπου έγινε μία τεράστια «μάχη».

Ο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ για την Πορτογαλία, με αμφισβητούμενο πέναλτι στο 65’, όμως οι Γκανέζοι ισοφάρισαν στο 73’ με κοντινή προβολή του Αγιού. Ωστόσο, η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ, καθώς στο 78’ ο Φέλιξ έκανε το 2-1 και δύο λεπτά μετά ο Λεάο διαμόρφωσε το 3-1.

Το παιχνίδι έδειχνε να είχε τελειώσει, αλλά η Γκάνα μείωσε σε 3-2 με τον Μπουκάρι στο 89’ και λίγο έλειψε να ισοφαρίσει στην τελευταία φάση του αγώνα. Εκεί όπου ο Ινιάκι Γουίλιαμς πήγε να μιμηθεί τον Μπουχαλάκη, μιας και κρύφτηκε πίσω από τον Ντιόγκο Κόστα, του έκλεψε την μπάλα, αλλά γλίστρησε και δεν κατάφερε να σκοράρει.