"Διπλά" για Βαλβέρδε, Μίτσελ

Με νίκες συνέχισαν δύο πρώην προπονητές του Ολυμπιακού. Ο Ερνέστο Βαλβέρδε «καθάρισε» πρώτος, επικρατώντας 1-3 στην έδρα της Μπέτις. Η Μπιλμπάο προηγήθηκε 0-2 με δύο τέρματα του Ινιάκι Γουίλιαμς στο 9ο και στο 45ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 67’ με πέναλτι του Ρούμπεν Κάστρο και το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Ραούλ Γκαρσία στο 87ο λεπτό.

Η Μπιλμπάο μετά από 10 αγωνιστικές στο ισπανικό πρωτάθλημα, είναι στην 8η θέση με 14 βαθμούς (στην πρώτη με 24 Ρεάλ και Μπαρτσελόνα).

Μεγάλο «διπλό» πήρε και ο Μίτσελ, για την 12η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Ο Ισπανός κόουτς με την Μαρσέιγ νίκησε 0-1 στο «Λα Μπουζουάρ» την Ναντ, με σκόρερ τον Ν’Κουντού στο 53ο λεπτό.

Η Μαρσέιγ έτσι, έφτασε τους 15 βαθμούς μετά από 12 αγωνιστικές. Πρώτη στην Γαλλία είναι η Παρί Σεν Ζερμέν με 32 βαθμούς.