O απολογισμός του τμήματος Ταε Κβο Ντο

Θετική ήταν η παρουσία του αγωνιστικού τμήματος Ταε Κβο Ντο του Ολυμπιακού στις δυο διοργανώσεις που έλαβαν μέρος το Σαββατοκύριακο οι «ερυθρόλευκοι» αθλητές.

Συγκεκριμένα 8ο αγωνιστικό Φεστιβάλ Kim e Liu ο σύλλογος συμμετείχε με 12 αθλητές και ο απολογισμός ήταν 3 χρυσά μετάλλια, 1 χάλκινο μετάλλιο και 2 πέμπτες θέσεις.

Αναλυτικά:

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Σεμέλη Σούμπαση στα -49 kg μαύρων ζωνών, η Ιωάννα Ντε Φάτζιο στα -44kg και η Λυδία Αληφαντάρου στα -41kg. Την 3η θέση και χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ελπίδα Σεγρεδάκη στα -49kg έγχρωμων ζωνών ενώ οι αθλητές Νίκος Λιακάκος και Μάξιμος Γεροντής κατέλαβαν την 5η θέση καθώς μετά από 3 αγώνες έχασαν στον αγώνα για τα μετάλλια.

Όσον αφορά το Serbia Open, ο σύλλογος μας μετείχε με τους Κυριάκο Πολουδούλη, Μπάτση Φώτη και τον προπονητή Γιώργο Κυρίτση. Η «ερυθρόλευκη« παρουσία σε ένα από τα πιο δύσκολα βαθμολογούμενα πρωταθλήματα του εξωτερικού, ήταν αρκετά καλή και άπαντες πραγματοποίησαν πολύ καλές εμφανίσεις, χάνοντας στις λεπτομέρειες. Επόμενος στόχος για το αγωνιστικό τμήμα είναι η παρουσία στο βαθμολογούμενο πρωτάθλημα της Ελλάδας G1 Greece Open!