«Καθάρισε» στο δεύτερο, διεύρυνε το σερί

Μπορεί η ομάδα Χάντμπολ του Ολυμπιακού να μην πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, δίχως να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, ωστόσο κατάφερε να πάρει τη νίκη με 25-20 επί του Δούκα, στο Δάις, για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι «καθάρισαν» τη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο, διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους, παρέμειναν αήττητοι και συνεχίζουν να βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Με την έναρξη του ματς, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυνατά, καθώς προηγήθηκε με 0-2, χάρη στα γκολ των Τζηρά και Ρέινα. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2, για να δώσει και πάλι ο Τζηράς προβάδισμα στους Πειραιώτες με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα ανέβασε, σταδιακά, την απόδοσή της, κάτι που αποδεικνύεται από το γεγονός ότι προηγήθηκε με double-double score (4-8), ωστόσο στη συνέχεια και μετά την αποβολή του Λέμος με κόκκινη κάρτα, έχασε τη συγκέντρωσή της. Με το σκορ ημιχρόνου να διαμορφώνεται στο 12-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δούκας κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά στο ματς, έπειτα από γκολ του Ντούνη. Οι πρωταθλητές Ελλάδας πήραν το προβάδισμα με +2 (16-18), οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν ξανά. Ωστόσο, κάπου εκεί, ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και, έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον Τζηρά, έφτασε στη νίκη με 20-25, με το τελευταίο γκολ να σκοράρει ο Κρητικός.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 4-6, 4-8, 6-9, 10-11, 12-12 (ημ.), 14-13, 15-15, 16-17, 18-19, 19-23, 20-25

Δούκας (Κωνσταντίνος Μπούνας): Μωραϊτης 1, Τόμπρος, Παπαπούλιος 4, Αϊβαλιώτης 1, Πολυδώρος, Μπραουδάκης, Μπαζδέκης, Ταουσάνης 2, Ντούνης 3, Σαμαράς, Λιόλιος 2, Ζιβούλοβιτς 2, Τζανιδάκης, Κλέωπας, Κολλύρης, Κεδέρης 5

Ολυμπιακός (Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός 1, Τζηράς 9, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 2, Ρέινα 5, Τερλέτσκι, Κανδύλας 1, Σανίκης 2, Μπούμπαλο 1, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 1, Χάλαρης, Τσίλης 2, Κόντης.