ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ 2019-2020

Πιάνει Λιμάνι η 3η κούπα

Εξαιρετικός ήταν για τους Άνδρες του τμήματος Στίβου του Ολυμπιακού ο απολογισμός της πρώτης ημέρας των αγώνων του 33ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Σ.Ε.Φ. Συγκεκριμένα, οι ερυθρόλευκοι», οι οποίοι οδηγούν την κούρσα στη βαθμολογία με 44 βαθμούς, έχοντας σημαντική διαφορά από Κηφισιά και Τρίκαλα που ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση με 19 βαθμούς, κατέκτησαν πέντε μετάλλια. 1 χρυσό, 3 ασημένια και 1 χάλκινο, για την ακρίβεια. Έτσι, ο Θρύλος έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του 9ου πρωταθλήματος, αλλά και του 5ου διαδοχικού στον Κλειστό Στίβο. Μάλιστα, την Κυριακή, οι Πειραιώτες θα έχουν την ευκαιρία να σφραγίσουν την κατάκτηση του πρωταθλήματος για 5η διαδοχική σεζόν και 9η συνολικά στην ιστορία τους.

Ο Δημήτρης Τσιάμης συνεχίζει να γράφει τη δική του ιστορία στο άλμα εις τριπλούν, καθώς ο 37χρονος πρωταθλητής ήταν ο νικητής του αγωνίσματος για 9η διαδοχική χρονιά και 13η συνολικά σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου, καταλαμβάνοντας την 1η θέση στον τελικό με επίδοση 16.23μ.. Μία επίδοση την οποία πέτυχε στη τρίτη του προσπάθεια, χάνοντας για λίγο το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γλασκόβης που είναι στα 16.50μ.

Από εκεί και πέρα, στο άλμα επί κοντώ Δημήτρης Πατσουκάκης και Πέτρος Χατζίου μοιράστηκαν τη δεύτερη θέση, καθώς και οι δυο πρωταθλητές του Ολυμπιακού πέρασαν τα 5,30 και ανέβηκαν στο βάθρο. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε και ο Παναγιώτης Τριβυζάς, στα 60 μέτρα όπου τερμάτισε την απόσταση σε 6,72''.

Στα 400 μέτρα ακόμα δυο «ερυθρόλευκοι» τερμάτισαν στις πρώτες θέσεις, με τον Ιερόθεο Δρίτσα να καταλαμβάνει την τρίτη θέση με επίδοση 49,34'' εν.ω τον ακολούθησε στην τέταρτη θέση ο Αντώνης Αλεξανδρίδης ολοκληρώνοντας την απόσταση σε 49.48''. Στις υπόλοιπες «ερυθρόλευκες» συμμετοχές ο Στέλιος Φιλάϊ τερμάτισε πέμπτος στα 1500μ με επίδοση 3:59:19  και ο Παναγιώτης Ανυφαντής, στη σφαιροβολία, κατέλαβε την 10η θέση με καλύτερη βολή στα 14,56μ.