ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ - ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ

Ποιος τόλμησε να μιλήσει για ντέρμπι; Πάρτι!

Την 4η φετινή του νίκη επί του ΠΑΟΚ πανηγύρισε η ομάδα Χάντμπολ του Ολυμπιακού, η οποία έκανε… πάρτι στη Θεσσαλονίκη, επικρατώντας με 24-19, για την 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ό,τι ήθελαν τους γηπεδούχους, απέδειξαν ότι επρόκειτο για ντέρμπι μόνο στα... χαρτιά και επιβεβαίωσαν ότι αποτελούν το μεγάλο αφεντικό στις διοργανώσεις εντός συνόρων, πραγματοποιώντας καθοριστικό βήμα για την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της Handball Premier.

Με την έναρξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά. Συγκεκριμένα, προηγήθηκε με 4-1, χάρη σε γκολ των Λέμος (2), Τσίλη και Αραπακόπουλου. Ο Τζηράς με εύστοχο πέναλτι έκανε το 7-3 και σταδιακά ο Θρύλος αύξησε περεταίρω τη διαφορά του σκορ. Συγκεκριμένα, αρχικά ο Τζηράς σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 10-5 (double scoe) ενώ ο ίδιος παίκτης λίγο αργότερα αύξησε τη διαφορά στο +7 (12-5). Στη συνέχεια δεν άλλαξαν πολλά πράγματα, με τους παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 13-8.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, οι Πειραιώτες δεν είχαν καλές επιλογές στην επίθεση, ωστόσο σκόραραν πρώτοι με τον Σανίκη. Οι πρωταθλητές Ελλάδας, όμως, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, φτάνοντας να προηγούνται ακόμα και με +10. 12-22, για την ακρίβεια, έπειτα από γκολ του Τζηρά. Φυσικά, η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στη νίκη με το τελικό 24-19.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός 3, Τζηράς 8, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 4, Ρέινα 1, Τερλέτσκι, Κανδύλας, Σανίκης 2, Μπούμπαλο, Κόντης, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς 1, Αραπακόπουλος 1, Τσίλης 3.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης 1, Αραμπατζής 1, Παλάσκας 3, Καραγκιοζόπουλος 5, Τσεσμετζίδης, Κοκώνης 1, Αποστόλου 1, Πετρίδης, Νικολαΐδης 1, Κωστακίδης 1, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 1, Ελοζιέουα, Κυπραίος 1, Δελιάς, Γιόσμου 3.