ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ 2019-2020

Κακή εμφάνιση και διαιτησία, έφεραν την ήττα...

Την ευκαιρία να κάνει το 2-0 στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος κόντρα στην ΑΕΚ, στο ΟΑΚΑ, έχασε η ομάδα Χάντμπολ του Ολυμπιακού. Συγκεκριμένα, οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, έχοντας σκαμπανεβάσματα, ηττήθηκαν με 25-22 από τους «κιτρινόμαυρους», με τη διαιτησία, πάντως, να βάζει το... χεράκι της στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος, λόγω αρκετών λάθος αποφάσεων.  Πλέον, η σειρά βρίσκεται στο 1-1. Να σημειωθεί ότι οι οπαδοί της ΑΕΚ μετέτρεψαν σε... ζούγκλα το ΟΑΚΑ, με το παιχνίδι να διακόπτεται αρκετές φορές λόγω της συμπεριφοράς τους. Ο τρίτος τελικός είναι προγραμματισμένος για την Παρασκευή (24/5) στο Ρέντη, όπου ο Θρύλος καλείται να τα δώσει όλα μπροστά στον κόσμο του, προκειμένου να πάρει τη νίκη και να κάνει το 2-1.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 2-0 χάρη στα γκολ των Ρέινα και Λέμος. Ωστόσο, στη συνέχεια οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα έχασαν τη συγκέντρωσή τους και δέχθηκαν 4 διαδοχικά γκολ από τους Παλεβίτσιους (2), Μυλωνά και Νικολαΐδη. Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν στη συνέχεια με 7-4,  ωστόσο ο Θρύλος ισοφάρισε, έπειτα από τέρματα των Σανίκη, Αραπακόπουλου και Κανδύλα. Μάλιστα, με γκολ του Πέταρ Μπούμπαλο, οι Πειραιώτες πήραν ξανά τα ηνία του σκορ (9-8) έπειτα από αρκετή ώρα, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το ισόπαλο 10-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 12-11, 13-12 και 14-13, αλλά στη συνέχεια η απόδοσή του έπεσε κατακόρυφα. Έτσι, οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν ακόμα και με 5 γκολ διαφορά (21-16), με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 25-22.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-2, 7-4, 7-6, 8-9, 10-10 (ημ.), 11-11, 13-14, 16-15, 19-16, 21-18, 25-22

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Νικολαΐδης 2, Ροζσαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 1, Μπάγιος, Παπαδιονυσίου 3, Δομπρής 3, Μυλωνάς 3, Νταρσουλάντ, Αργυρίου, Παλεβίτσιους 5, Βραζάλιτσα

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός 1, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 2, Μούγιτς, Ρέινα 3, Κανδύλας 1, Σανίκης 4, Μπούμπαλο 3, Κόντης, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης, Τσίλης 1.