Εύκολα το 3/3 και τώρα... Τιμισοάρα

Εύκολη νίκη με 37-20 επί της Δράμας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος, πήρε η ομάδα Χάντμπολ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δεν απειλήθηκαν από τους φιλοξενούμενους και έκαναν το 3/3 στην Handball Premier, όντες στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Πλέον, η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα στρέφει την προσοχή της στην πρώτη ευρωπαϊκή «μάχη» με την Τιμισοάρα (6/10), στη Ρουμανία, για τον β’ προκριματικό γύρο του EHF Cup. Να σημειωθεί, ότι πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Άγγελος Τσίλης με 7 τέρματα και ακολούθησαν ο Τζηράς με 5 και οι Μπάγιος και Λιάπης που σημείωσαν από 4.

Στο ξεκίνημα του ματς, η Δράμα προηγήθηκε με 2-0, αλλά οι νταμπλούχοι Ελλάδας απάντησαν άμεσα. Συγκεκριμένα, με ένα σερί 3-0, έπειτα από τέρμα του Αραπακόπουλου, πέρασαν μπροστά στο σκορ και ανέβασαν… στροφές. Ο Τζηράς λίγο αργότερα έκανε το 6-4, ενώ στα μέσα του ημιχρόνου ο Θρύλος προηγήθηκε και με double-double (12-6). Με τρία διαδοχικά γκολ του Τσίλη, η ομάδα του Ζαραβίνα προηγήθηκε με 15-6, ενώ ο Κώστας Τσιλιμπάρης ήταν για μία ακόμα φορά απροσπέλαστος, κρατώντας ανέπαφη την εστία του για περισσότερα από 10 λεπτά. Το ημίχρονο, λοιπόν, «έκλεισε» με 20-11 για τους πρωταθλητές Ελλάδας.

Στην επανάληψη, δεν άλλαξε η εικόνα του ματς,  με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να αποδεικνύει την ανωτερότητά του. Ο Μπογκούνοβιτς πήγε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +11, κάνοντας το 24-13, ενώ ο Τσίλης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 29-16. Στη συνέχεια, φυσικά και δεν άλλαξε κάτι, με τους Πειραιώτες να φτάνουν με άνεση στο τελικό 37-20, τη στιγμή όπου ο Γιώργος Ζαραβίνας είχε την ευκαιρία να προχωρήσει σε αλλαγές και να δοκιμάσει πράγματα, ενόψει του ευρωπαϊκού ματς στη Ρουμανία.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 6-4, 11-6, 15-6, 17-8, 20-11 (ημ.), 22-12, 25-15, 29-16, 31-16, 34-20, 37-20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Μπογκούνοβιτς 2, Τζηράς 5, Λέμος 3, Μούγιτς, Μάλλιος 3, Κανδύλας 2, Σανίκης, Μπάγιος 4, Τινκίρ 1, Λιάπης 4, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 1, Μιχαηλίδης 2, Τσίλης 7, Καρβάτσκι 3

Γ.Σ. Δράμα 86: Γουργούμης, Χαϊτίδης 5, Κουρουτζίδης 3, Παγωνίδης, Τουνγκελίδης 3, Παπάζογλου, Γιαννακόπουλος, Τσιτσίγκος 1, Ντράσκιτς 2, Αντάμοβιτς 5, Φραγκούλης 1, Κουρτίδης, Μπουρλιβάς, Αλμπαντής