ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ 2019-2020

Έκανε το 5/5, παρέμεινε στην κορυφή

Το 5/5 στο πρωτάθλημα έκανε η ομάδα Χάντμπολ Ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 28-21 του Αερωπού Έδεσσας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη», για την 5η αγωνιστική.

Μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν… στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, επέβαλλαν το ρυθμό τους και πήραν το επιθυμητό αποτέλεσμα, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Να σημειωθεί, ότι οι νταμπλούχοι Ελλάδας αγωνίστηκαν δίχως τους Άρτουρ Καρβάτσκι, Πέτρο Κανδύλα και Άγγελο Τσίλη.

Στο αγωνιστικό σκέλος, στα πρώτα 5’ του πρώτου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες πήγαιναν… χέρι-χέρι στο σκορ. Ωστόσο, οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα ανέβασαν την απόδοσή τους και 8 λεπτά πριν τη συμπλήρωση των πρώτων 30’, προηγήθηκαν με 10-7, μετά από γκολ του Μάλλιου. Ο Μπογκούνοβιτς έκανε το 14-10, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 14-11 υπέρ των Πειραιωτών.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο και το προβάδισμα και δεν επέτρεψε στον Αερωπό να ψαλιδίσει τη διαφορά. Το τελικό 28-21 διαμορφώθηκε δια χειρός Μπουγκούνοβιτς και χάρισε μια ακόμα νίκη στον Ολυμπιακό.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 7-6, 9-6, 11-9, 14-11 (ημχ), 16-12, 18-15, 22-16, 24-16, 25-19, 28-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Νομικός, Μπογκούνοβιτς 4, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 2, Μούγιτς 2, Μάλλιος 7, Τερλέτσκι, Σανίκης 1, Μπάγιος 3, Δεληχρήστος 1, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος, Μιχαηλίδης.

ΑΕΡΩΠΟΣ (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Μαυροδουλάκης, Κράλλης 2, Θεοδωρόπουλος 2, Δημάκης, Μπάρμπας, Βαφείδης 2, Μισαηλίδης 8, Αποστολίδης 3, Κυριακού 4, Ρόμπης, Λιόφης, Ρότζιος, Κάουε.