Την κοίταξε στα μάτια, μπορεί την ανατροπή στον Πειραιά!

Σπουδαία υπερπροσπάθεια και κατάθεση ψυχής πραγματοποίησε η ομάδα Χάντμπολ του Ολυμπιακού κόντρα στη Μέλσουνγκεν, στη Γερμανία, για την πρώτη «μάχη» του 3ου προκριματικού γύρου του EHF Cup.

Μπορεί οι «ερυθρόλευκοι» να ηττήθηκαν με 32-28, ωστόσο κοίταξαν στα μάτια μία από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης, που αγωνίζεται στο κορυφαίο πρωτάθλημα του κόσμου, τη Bundesliga. Τη στιγμή που οι αριθμοί του μπάτζετ της «ζαλίζουν», μιας και ανέρχεται στα 5 εκατομμύρια ευρώ!

Ωστόσο, κόντρα σε όλα τα προγνωστικά, οι παικταράδες του Γιώργου Ζαραβίνα έβαλαν πάρα πολύ δύσκολα στη Μέλσουνγκεν και απέδειξαν ότι στο Ρέντη, με τον πύρινό τους κόσμο, την Κυριακή (24/11, 18:00) μπορούν να τα καταφέρουν. Όσο δύσκολο έργο και αν έχουν. Μπορούν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν την πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης, διότι ο Θρύλος διαθέτει ομάδαρα. Το απέδειξε με τον πλέον εμφατικό τρόπο και απόψε.

Στο αγωνιστικό σκέλος, στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες είχαν υψηλά ποσοστά ευστοχίας και το σκορ ήταν στο 9-9, στα μισά του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι είχαν σε αυτό το διάστημα 9/11 επιθέσεις και ο Ολυμπιακός 9/12, με τον Λέμος να έχει σημειώσει τα πέντε γκολ των Πειραιωτών. Σε εκείνο το σημείο η Γερμανική ομάδα έτρεξε ένα σερί 7-0 και προηγήθηκε με 16-9 στο 23ο λεπτό. Ο Μάλλιος σκόραρε μετά από ώρα για τον Ολυμπιακό και μείωσε σε 16-10, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με τη Γερμανική ομάδα να προηγείται με 19-13.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μισό. Συγκεκριμένα, η Μέλσουνγκεν είχε τον έλεγχο του αγώνα και διατήρησε το προβάδισμα των έξι τερμάτων μέχρι τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς οι Πειραιώτες δεν είχαν απαντήσεις, απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης που αγωνίζεται στο κορυφαίο πρωτάθλημα της Bundesliga. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας, προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή και μείωσαν στα τρία γκολ, 24-21. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, ο Λέμος μείωσε εκ νέου σε 29-26, για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι στο 32-28 και όλα να είναι ανοιχτά για την υπόθεση πρόκριση.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-6, 9-8, 13-9, 18-11, 19-13 (ημ.), 21-14, 23-16, 24-19, 26-22, 28-25, 32-28

Μέλσουνγκεν: Γιόστραντ, Μάριτς, Κουν 3, Λέμκε 1, Ρέιχμαν 1, Ιγνάτοου 8, Κουνκέλ 10, Σίμιτς, Ντάνερ 1, Σνάιντερ 1, Αλλέντορφ, Σιντόροβιτς 2, Χάφνερ 1, Σάλγκερ 1, Πάβλοβιτς 3, Γκρούμπερ

Ολυμπιακός (Γιώργος Ζαραβίνας): Σκίπιτς, Μπογκούνοβιτς 3, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 11, Μούγιτς, Μάλλιος 2, Τερλέτσκι, Κανδύλας 5, Σανίκης 1, Μπάγιος, Δεληχρήστος, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 2, Μιχαηλίδης