ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ξεκούραστα

Ξεκούραστα
Book Small Mobile

Άνετη νίκη με 39-26 επί του Δούκα σημείωσε ο Ολυμπιακός για την 6η αγωνιστική της Handball Premier. Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη επιτυχία για τους «ερυθρόλευκους» που μπήκαν δυνατά από την αρχή και πήραν τη νίκη ξεκούραστα.

Ο Ολυμπιακός πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ και με ένα σερί τριών γκολ απέκτησαν προβάδισμα στο 1-4,  με τη συμπλήρωση του πρώτου 7λέπτου. Ο Κόμπετιτς με το τρίτο προσωπικό του γκολ ανέβασε τη διαφορά στο +5 (10-15) δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα. Ο εξίσου κομβικός, Παπαδόπουλος διαμόρφωσε το 12-16 υπέρ του Θρύλου, το οποίο ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στους ρυθμούς του πρώτου ημιχρόνου συνέχισε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο μέρος, ο οποίος παρουσιάστηκε σοβαρός και δεν απειλήθηκε. Στα μέσα της περιόδου έφτασε ο Ολυμπιακός έφτασε στο +10 μετά από γκολ του Παπαδόπουλου και στα λεπτά που απέμειναν οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν άνετα στην τελική επικράτηση με 39-26.

Πεντάλεπτα: 1-3,2-5,5-7, 7-10, 8-11, 12-16 (ημχ) 14-21, 17-25, 19-28, 22-31, 23-35, 26-39

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νέναντ Κλιάιτς): Κουκουλάς 1, Μιλοβάνοβιτς 3, Τερλέτσκι 1, Ζάγια 3, Κανδύλας 3, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 7, Κόμπετιτς 5, Δεληχρήστος 4, Τσιλιμπάρης, Πασσιάς 1, Κλάγιτς 2, Μιχαηλίδης 4, Τσίλης 3

ΑΣΕ Δούκα (Μπούνας): Παπαδάκης, Παγιάτης 3, Μπαζδέκης, Αναστασίου 6, Κουτσόπουλος, Αποστολίδης, Γερουλάνος 4, Κασιώνης, Καρακεχαγιάς 3, Ντούνης 4, Ζαρίκος 4, Τζανιδάκης, Κουρουτζίδης, Κολλύρης, Μπαλάσκας, Στεφανίτσης 2.

Δίλεπτα: 8-5, Πέναλτι: 1/1- 4/4