Πέρασε «αέρα» από την Πυλαία ο Θρύλος!

Με το «δεξί» στο 2023 «μπήκε» η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Μετά την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου, οι πρωταθλητές Ελλάδας επέστρεψαν νικηφόρα στην Handball Premier, αφού επικράτησαν με 36-27 της Πυλαίας στη Θεσσαλονίκη, για τη 14η αγωνιστική. Σε ένα σημαντικό εκτός έδρας ματς για το πρωτάθλημα, ο Θρύλος κυριάρχησε, πήρε μεγάλες διαφορές (+9) κόντρα στην περσινή Κυπελλούχο Ελλάδας και «καθάρισε» εύκολα το θετικό αποτέλεσμα, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα!

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (2-1), όμως με τη συμπλήρωση έξι λεπτών, πήρε προβάδισμα +3 (3-6), με γκολ του Κανδύλα. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέμπερ, στο 11ο λεπτό, οι πρωταθλητές Ελλάδας ξέφυγαν με +4 (4-8), με τον Μοντόρο να ανεβάζει τη διαφορά στο +5 (5-10), στο 16ο. Στο 17:02, ο Δομπρής έδωσε «αέρα» έξι τερμάτων (5-11) στον Θρύλο, όμως η Πυλαία μείωσε σε 12-9.

Στο 26:53, ο Βέμπερ «έγραψε» το 14-9, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 14-11, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Στο 37:22, ο Καραμπουρνιώτης «βρήκε» δίχτυα, για το 20-16, ενώ στο 40:41, ο Παπαβασίλης έκανε το 23-17 στην κόντρα! Τρία λεπτά μετά (43:50), ο Νιόκας ανέβασε το δείκτη του σκορ στο +7 (25-18), με τον Παπαβασίλη να κάνει το 31-23, στο 53ο λεπτό. Ο Βέμπερ «χτύπησε» ξανά, για το +9 (25-34), στο 57ο λεπτό, με τον Παπαβασίλη να διαμορφώνει το τελικό 36-27 υπέρ των «ερυθρόλευκων», με γκολ σε «νεκρό» χρόνο.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 4-7, 5-9, 6-12, 8-12, 11-14 (ημχ.), 15-17, 17-22, 18-26, 21-29, 25-32, 27-36

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης): Μπαμπατσανίδης, Ζαφείρης 2, Μανωλούδης 1, Μέτσης, Καραγκιοζόπουλος 6, Λατσάκου 2, Γιαννακίδης, Κουκμίσης 2, Μπάτζιος 3, Αλεξανδρίδης 2, Συγγιρίδης, Αθανασιάδης 2, Γιορανίδης 1, Αλατσατιανός 2, Στογιάνοβιτς 1, Σεϊρεκίδης 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Ρούσος, Νιόκας 7, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 11, Κανδύλας 4, Μπάγιος, Δομπρής 1, Βέμπερ 8, Πασσιάς 1, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκρατζάν, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ

Δίλεπτα: 1-4, Πέναλτι: 2/2-1/2