«Αλύγιστος» και Κυπελλούχος Ελλάδας ο Θρύλος!

Το σήκωσε ΚΑΙ αυτό! Κυπελλούχος Ελλάδας ο Ολυμπιακός! Ο Θρύλος νίκησε στην παράταση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο Ναύπλιο τον Δούκα με 28-27 και έτσι κατέκτησε την τρίτη κούπα της ιστορίας του.

Ο Θρύλος ήταν αποφασισμένος και μίλησε η βαριά φανέλα και σε ένα ματς… θρίλερ στην παράταση, έφτασε στη νίκη-κατάκτηση του δεύτερου φετινού τίτλου μετά από το Super Cup.

Έτσι ο Ολυμπιακός υπερασπίστηκε με τον καλύτερο τρόπο τον τίτλο του φαβορί και τώρα βάζει πλώρη και για το πρωτάθλημα ώστε να κατακτήσει το νταμπλ.

Στον συγκλονιστικό τελικό του Final-4 του θεσμού στο Ναύπλιο, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια (9-6, 12-9, 18-16), προηγήθηκαν με 22-21 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε (59:15), όμως ισοφαρίστηκαν από τον Δούκα, με πέναλτι σε «νεκρό» χρόνο (60:00) και οδηγήθηκαν στην παράταση, από όπου έφτασαν στην κατάκτηση του τίτλου!

MVP του Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας αναδείχθηκε ο Μπάουερ, ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού.

Με γκολ του Καραμπουρνιώτη (10:40), ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-4, με τον Οστρούτσκο να «γράφει» το 6-5, στο 12:32. Τέσσερα λεπτά μετά (16:41), ο Παπαβασίλης «βρήκε» δίχτυα, για το 7-5, ενώ στο 17:50, με νέο εξαιρετικό τελείωμα, ανέβασε τη διαφορά στο +3 (9-6). Ο Μπάγιος κράτησε το +3 (10-7), στο 21ο λεπτό, ενώ ο Παπαβασίλης «χτύπησε» ξανά (27:00), για το 12-9, με τον Δούκα να μειώνει σε 13-12, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Με ωραίο τέρμα του Μοντόρο (31:10) «μπήκαν» στο δεύτερο μέρος οι πρωταθλητές Ελλάδας, που προηγήθηκαν με 14-12, όμως ο Δούκας ισοφάρισε σε 14-14. Γκολ του Δομπρή (34:08) και 15-14 ο Θρύλος, με τον Πασσιά να σκοράρει, στο 40:40, για το 17-16 του Θρύλου. Στο 42:15, ο Παπαδόπουλος ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι, βάζοντας τους «ερυθρόλευκους» ξανά μπροστά με +2 (18-16), όμως ο Δούκας ισοφάρισε και πάλι (18-18). Στο σημείο εκείνο (51:10), ο Μπάουερ απέκρουσε πέναλτι, κρατώντας το 18-18, με τον Δομπρή να κάνει το 19-18, στο 52ο λεπτό! Ο Δούκας, ωστόσο, προσπέρασε με 20-19 και 21-20, ο Πασσιάς ισοφάρισε σε 21-21, στο 56:50, με τον Μπάουερ να αποκρούει και πάλι πέναλτι, αυτή τη φορά στο 57:10! Στο 59:15, ο Παπαδόπουλος έκανε το 22-21, με τον Ολυμπιακό κρατά τη νίκη και τον τίτλο στα… χέρια του. Ωστόσο, 10 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, οι διαιτητές είδαν στο βίντεο παράβαση του Μπάγιου (άργησε να δώσει την μπάλα, μετά από βήματα) και υπέδειξαν πέναλτι για τον Δούκα, σε «νεκρό» χρόνο (60:00). Έτσι, έγινε το 22-22 και ο τελικός οδηγήθηκε σε παράταση!

Με γκολ του Σλαβούλιτσα στο 62ο λεπτό, οι πρωταθλητές Ελλάδας προηγήθηκαν με 24-23, με τον Παπαδόπουλο να δίνει «αέρα» +2, στο 63:30, για το 25-23, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη παράταση. Στο 0:50 της δεύτερης παράτασης, ο Μοντόρο «έγραψε» το 26-24, ενώ ο Παπαδόπουλος, ένα λεπτό μετά (66:50), διατήρησε το +2 (27-25). Στο 69:45, ο Δομπρής έκανε το 28-26, με τον Δούκα να «απαντάει» άμεσα, για το τελικό 28-27.