Στην 5άδα ο Γιαννιώτης

Μια ακόμα καλή εμφάνιση για τον Σπύρο Γιαννιώτη στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Open Water που γίνεται στην Ολλανδία, στο Χόορν. Ο Παγκόσμιος πρωταθλητής του Ολυμπιακού συμμετείχε στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων και έκανε μια καλή κούρσα, ήταν κοντά στο βάθρο, αλλά τελικά τερμάτισε στην 5η θέση. Επιβεβαιώνοντας για μια ακόμα φορά ότι είναι μεταξύ των κορυφαίων αθλητών σε αυτό το αγώνισμα.

Ο Γιαννιώτης τερμάτισε με χρόνο 1:55:25.0, με τον Ολλανδό Φέρι Φέρτμαν να κατακτά την πρώτη θέση με χρόνο 1:55:20.6, ενώ στο βάθρο ανέβηκαν ακόμα ο Βρετανός Τζακ Μπέρνελ με 1:55.21.2 και ο Γάλλος Μαρκ Αντουάν Ολιβιέ με 1:55.21.6, αντίστοιχα.

Σε ό,τι αφορά την πρωταθλήτρια του Ολυμπιακού, την Κέλλυ Αραούζου που πήρε μέρος στο ίδιο αγώνισμα (10 χιλιόμετρα), τερμάτισε στην 9η θέση του δικού της αγώνα με 2:07.14.0, με την Ιταλίδα Ρακέλε Μπρούνι να κατακτά το χρυσό μετάλλιο με 2.07.00.1 και να την ακολουθούν η Γαλλίδα Οριέλ Μιουλέ και η Ιταλίδα Αριάννα Μπρίντι με 2:07.00.1 και 2:07.03.6, αντίστοιχα. Η Αραούζου θα συμμετάσχει και στα 5 χιλιόμετρα, με τον αγώνα να διεξάγεται την Τρίτη στις 11:00.