Με τον κόσμο του θα κάνει το 2-2!

O Oλυμπιακός/Όμιλος Ξυνή δεν τα κατάφερε στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ΑΕΚ, για τον τρίτο τελικό της Handball Premier, ωστόσο παρά την ήττα (23-19) έδειξε ότι είναι στο χέρι του η σειρά και ότι μπορεί να φτάσει μέχρι τον στόχο του.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ένα κακό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο, που στα 14 λεπτά «κόλλησε» στην επίθεση και αυτό στην ουσία στοίχησε απόψε και δεν κατάφερε να κάνει το μπρέικ. Επίσης, για ένα ακόμα ματς, οι Πειραιώτες απέναντι έναν τερματοφύλακα ο οποίος ήταν... σωτήριος για την ΑΕΚ, ο οποίος έκανε συνολικά 21 αποκρούσεις.

Με δεδομένο ότι ο Θρύλος θα παρουσιαστεί καλύτερος στο επόμενο ματς στην Ηλιούπολη μπορεί να ισοφαρίσει στη σειρά και στη συνέχεια να καταφέρει να σηκώσει την κούπα.

Την Παρασκευή (26/5) στις 19:30, οι «ερυθρόλευκοι» θα επιστρέψουν στην έδρα τους, στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, όπου θα υποδεχθούν την ΑΕΚ, για τον τέταρτο τελικό της Handball Premier.

Ο αγώνας

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (2-0, 3-1), όμως μείωσε σε 3-2, με τον Δομπρή (5:52), με τον Παπαβασίλη να σκοράρει το δεύτερο του τέρμα, για την ισοφάριση (3-3), στο 7:30. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 6-4, 7-5 και 8-6, ο Παπαβασίλης μείωσε σε 8-7 (25:30) και ο Μοντόρο ισοφάρισε σε 8-8, στο 27:41. Οι πρωταθλητές Ελλάδας βρέθηκαν ξανά πίσω (9-8), όμως ο Οστρούτσκο, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (29:58), διαμόρφωσε το 9-9 του ημιχρόνου.

Στο 34:53, ο Νιόκας μείωσε σε 12-11, με γκολ στην κόντρα. Ωστόσο, ο Θρύλος «κόλλησε» επιθετικά, για περίπου 14 λεπτά και έμεινε πίσω με 19-11, με τον Παπαβασίλη να μειώνει σε 19-12, στο 48:42. Νέο γκολ του Παπαβασίλη και 19-13, στο 49:40, με τον Πασσιά να μαζεύει τη διαφορά στο -5 (19-14), με δυνατό σουτ (50:30). Στο 54:42, οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν στα τέσσερα τέρματα (21-17), με τον Καραμπουρνιώτη, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Μοντόρο έκανε το 22-18. Νέο γκολ του Καραμπουρνιώτη και 22-19, τρία λεπτά πριν από το φινάλε, διάστημα στο οποίο ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι καλύτερο και γνώρισε την ήττα (23-19).

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-4, 6-5, 7-6, 8-6, 9-9 (ημ), 12-11, 15-11, 18-11, 19-13, 21-17, 23-19

ΑΕΚ: Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Τικ 1, Ζίβκοβιτς, Καλύβας, Μαντάλινιτς 8, Τσέπιτς 1, Νικολαΐδης, Ηλιόπουλος 6, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Αλμέιδα 2, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτομπί, Ρογκούλσκι, Λέμος 3, Κεδέρης.

Ολυμπιακός: Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 5, Κανδύλας, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 1, Δομπρής 3, Μπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκρατζάν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ