Απόλυτη ηδονή! (photos, video)

Εννέα χρόνια συμπληρώνονται από τον πιο συναρπαστικό τελικό Κυπέλλου όλων των εποχών. Εννέα χρόνια συμπληρώνονται από την βραδιά που ο Ολυμπιακός σήκωσε άλλο ένα τρόπαιο, νικώντας την ΑΕΚ στα πέναλτι με 15-14, μετά το εκπληκτικό 4-4 της κανονικής διάρκειας μαζί με την παράταση.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 2-0 με τον Μπλάνκο στο 4’ και στο 8’, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει. Ο Ντάρμπισαϊρ στο 47’ και ο Ντουντού στο 70’ ισοφάρισαν σε 2-2, αλλά ο Σκόκο στο 90’ έκανε το 3-2 για την τυπικά γηπεδούχο ΑΕΚ. Ωστόσο, ο Ντάρμπισαϊρ, αν και έπαιζε τραυματίας, ισοφάρισε στο 96’ (3-3), στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-3, χάρη στο γκολ του Γκαλέτι, αλλά τόσο ο Αργεντινός εξτρέμ στη φάση του γκολ, όσο και ο Αβραάμ Παπαδόπουλος στο 105’, αποβλήθηκαν από τον διαιτητή Κάκο. Η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 107’ με τον Σκόκο για το 4-4 της παράτασης και το παιχνίδι οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Ο Θρύλος αποδείχθηκε πιο εύστοχος και τυχερός και επικράτησε στα πέναλτι με 15-14, στον καλύτερο τελικό όλων των εποχών, κάνοντας τον κόσμο του να πανηγυρίζει έξαλλα.