"Διπλό" αφιερωμένο στη Χίππε

Το νικηφόρο σερί για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Θρύλου συνεχίστηκε και το απόγευμα της Κυριακής. Οι νταμπλούχες Ελλάδας νίκησαν εύκολα, με 3-0 σετ, στην έδρα της Ηλιούπολη. Μια εμφάνιση και ένα αποτέλεσμα που είναι αφιερωμένα στην Σάσκια Χίππε. Θυμίζουμε ότι η Γερμανίδα διαγώνιος τραυματίστηκε στο ντέρμπι με τον ΠΑΟ, υποβλήθηκε σε αρθροσκόπηση και θα επανέρθει στην αγωνιστική δράση στις αρχές του 2017.

Σε ό,τι αφορά το ματς στην Ηλιούπολη, ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Ειδικά στα δύο πρώτα σετ που ο Θρύλος επέτρεψε στις γηπεδούχες να πάρουν μόλις 19 πόντους μαζί (σ.σ.: 11 και 8, αντίστοιχα, ανά σετ). Παίζοντας πολύ καλά στην επίθεση, ενώ στο δεύτερο σετ ήταν εξαιρετική η δουλειά που έκαναν οι "ερυθρόλευκες" στο φιλέ με 4 μπλοκ.

Το πιο σημαντικό στοιχείο, πάντως, ήταν η διάρκεια και το σταθερό καλό επιθετικό πρόσωπο σε κάθε σε σετ, με 15 πόντους ανά σετ. Στο τρίτο η Ηλιούπολη εμφανίστηκε περισσότερο ανταγωνιστική, αλλά παρόλα αυτά, η ποιότητα που είχε οι κοπέλες του Ολυμπιακού ήταν αυτό που τις οδήγησε στη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 11-25 (21’), 8-25 (19’), 23-25 (30’)