Ασταμάτητος και χωρίς Αγκάμεζ

Το νικηφόρο σερί για τον Ολυμπιακό στη Volley League συνεχίστηκε και το μεσημέρι της Τετάρτης. Σε ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε σε 4  σετ, επικράτησε με 3-1 του μαχητικού Ηρακλή που βρέθηκε πολύ κοντά στην ισοφάριση σε 2-2 σετ. Δύο φορές είχε σετ μπολ, καθώς προηγήθηκε με 23-24 και 24-25, αλλά εν τέλει οι "ερυθρόλευκοι" έδειξαν χαρακτήρα στο πιο καθοριστικό σημείο, για να φτάσουν στην κατάκτησή του. Έτσι πήραν ένα ακόμα τρίποντο και δεν "πέταξαν" βαθμούς, κάτι που θα συνέβαινε εάν οι Θεσσαλονικείς είχαν ισοφαρίσει στα σετ. Να σημειώσουμε ότι ο Θρύλος αγωνίστηκε χωρίς τον Αγκάμεζ που υπέστη ένα διάστρεμμα στη χθεσινή προπόνηση.

Δυναμικό ξεκίνημα και μετά χαλάρωση...

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του ματς στο πρώτο σετ, με κορυφαίο τον Ζουπάνη (ο 2ος διαγώνιος), με 7 πόντους και 6/8 επιθέσεις, όπως και τον Τσούπκοβιτς με 6, για να κάνει το 1-0 σετ με 25-16. Στο 2ο σετ το ξεκίνημα ήταν καλό έως και το 14-11. Αλλά εκεί υπήρξε μια χαλάρωση, ο Ηρακλής το εκμεταλλεύτηκε και με σερί 9-1 γύρισε το σετ, αφού βρέθηκε στο +5 (15-20). Αντίδραση άμεση του Θρύλου, δικό του σερί με 5-0 και ισοφάριση σε 20-20, αλλά ως εκεί. Διότι το σετ πήγε στους Θεσσαλονικείς με 25-21.

Κυριαρχία και "ερυθρόλευκη" μαγκιά

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός επέβαλλε και πάλι το ρυθμό του. Από την αρχή είχε το πάνω χέρι, πήγε προηγούμενη και στα δύο πρώτα τεχνικά τάιμ άουτ (σ.σ.: με 8-5 και 16-13) για να μεγαλώσει τη διαφορά στην πορεία με 21-16, με "όπλο" την επίθεση που έδωσε 18 πόντους (σ.σ.: με 69%) στους "ερυθρόλευκους", για να φτάσουν στο 25-21 και να προηγηθούν με 2-1 σετ. Ακολούθησε ένα συγκλονιστικό και συναρπαστικό συνάμα σετ, το 4ο, όπου είχαμε συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα στο σκορ. Με τον Ηρακλή να φτάνει σε 2 σετ μπολ, με 23-24 και 24-25, τον Ολυμπιακό να δείχνει χαρακτήρα, να μένει "ζωντανός" στο ματς και τελικά, με το άουτ του Καλαντάντζε να παίρνει στο σετ με 29-27 και να φτάνει στην 9η του νίκη, σε 9 ματς, με 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-16 (22'), 21-25 (27'), 25-21 (25'), 29-27 (32')