Πανηγυρική πρόκριση

Την πρόκριση στους "16" του Challenge Cup εξασφάλισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, με πανηγυρικό τρόπο. Οι "ερυθρόλευκες" νίκησαν και στο δεύτερο ματς την ουγγρική Βάσας, αυτή τη φορά με 3-1 σετ στη Βουδαπέστη και συνεχίσουν την ευρωπαϊκή τους πορεία. Πλέον, το μυαλό όλων στην ομάδα είναι στραμμένο στον επόμενο αντίπαλο, τη C.S.M. Βουκουρεστίου. Το πρώτο ματς είναι στο κλειστό "Μελίνα Μερκούρη" (19 ή 20/01/2016), ενώ η ρεβάνς στη Ρουμανία (26-28/01/2016).

Σε αντίθεση με το πρώτο ματς, αυτή τη φορά τα κορίτσια του Ολυμπιακού μπήκαν νωθρά στο πρώτο σετ. Κι αυτό το πλήρωσαν, καθώς βρέθηκαν από την αρχή να "κυνηγούν" το σκορ και τελικά δεν τα κατάφεραν. Η συνέχεια, όμως, τους ανήκε ολοκληρωτικά. Πήραν τα τρία επόμενα σετ και μάλιστα με σχετικά άνεση δίνοντας στις Ουγγαρέζες τη δυνατότητα να πάρουν 16, 17 και 13 πόντους, αντίστοιχα. Κορυφαία η Μαλασάι με 17 πόντους, ενώ καλή παρουσία είχε και η Τσβετάνοβα με άλλους 12. Σημαντικό στοιχεία στην εξέλιξη του ματς ήταν το μπλοκ των κοριτσιών του Θρύλου που απέφερε 11 πόντους!

Τα σετ: 25-22 (27’), 16-25 (24’), 17-25 (25’), 13-25 (22’)