Εύκολη πρεμιέρα...

Κανένα απολύτως πρόβλημα για τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος του βόλεϊ ανδρών! Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν εύκολα τη νίκη με 3-0 σετ και ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα βόλεϊ ανδρών του Ολυμπιακού, επικρατώντας με 0-3 σετ του Παμβοχαϊκού, στο Βραχάτι, για την 1η αγωνιστική της Volley League. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 1/1, μπαίνοντας με το δεξί στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Θρύλος, ο οποίος κυριάρχησε από τα πρώτα κιόλας λεπτά του πρώτου σετ, δυσκόλεψε την άμυνα των γηπεδούχων και «έχτισε» σταδιακά σημαντική διαφορά.

Επιβεβαιώνοντας, παράλληλα, με το… καλημέρα την μεγάλη διαφορά δυναμικότητας που αναμφισβήτητα υπάρχει μεταξύ των δύο ομάδων. Το ίδιο έγινε και στο δεύτερο σετ, στο οποίο οι Πειραιώτες ξεκίνησαν… αγριεμένοι. Κάτι που αποδεικνύεται από το εμφατικό 0-8 μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

Από εκεί και πέρα, να σημειωθεί ότι ένας εκ των διακριθέντων ήταν αναμφίβολα ο Οϊβάνεν, που ξεχώρισε με την απόδοσή του, προσφέροντας εκτός από σημαντικούς πόντους, και θέαμα.

Το τρίτο και τελευταίο σετ, είχε πιο πολύ… διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ να συνεχίζουν στο ίδιο… μοτίβο.

Απόλυτη κυριαρχία σε όλες τις γραμμές και επικράτηση με 25-16, σκορ που σήμανε και το φινάλε. Τα σετ: 18-25, 14-25, 16-25