"Ερυθρόλευκο"... εξπρές

Δεν σταματούν πουθενά τα κορίτσια του Θρύλου και συνεχίζουν την ξέφρενη και νικηφόρα τους πορεία στην Α1 Γυναικών. Το απόγευμα του Σαββάτου οι "ερυθρόλευκες" πέρασαν από τη Σαντορίνη, νικώντας με 3-1 σετ τον φορμαρισμένο ΑΟ Θήρας. Με την ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς να δείχνει σε ένα ακόμα ματς ότι είναι η καλύτερη στην Ελλάδα. Κι όλα αυτά λίγες ημέρες μετά τον αγώνα με την CSM Βουκουρέστι, όπου έκαναν το πρώτο βήμα για να περάσουν στην επόμενη φάση του Challenge Cup.

Τα δύο πρώτα σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Οι "ερυθρόλευκες" κυριάρχησαν απόλυτα και δεν βρήκαν… αντίσταση από τις κοπέλες του ΑΟ Θήρας που παρακολουθούσαν τις φιλοξενούμενες να κάνουν το παιχνίδι τους και να παίρνουν τα σετ με 25-16 και 25-12. Στο τρίτο σετ, το σκηνικό άλλαξε με την ομάδα από τη Σαντορίνη να… πιέζει και να εκμεταλλεύεται την χαλάρωση του Θρύλου, μειώνοντας σε 1-2 σετ. "Μάχη" έγινε στο τέταρτο, με τις γηπεδούχες να προηγούνται 23-22, τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 24-24 και να παίρνει το σετ με 28-26 και το ματς με 3-1 σετ.

Τα σετ: 16-25 (23'), 12-25 (23'), 25-22 (30'), 26-28 (36')

Η διακύμανση

1ο σετ: 1-8, 6-16, 11-21, 16-25

2ο σετ: 3-8, 6-16, 10-21, 12-25

3ο σετ: 7-8, 16-13, 21-19, 25-22

4ο σετ: 8-7, 16-14, 19-21, 26-28

Α.Ο. Θήρας: Γεωργιάδου 6 (3/13 επ., 3 μπλοκ), Μπρίνκμαν 19 (17/42 επ., 2 άσσοι, 51% υπ.-37% αρ.), Οικονομίδου 7 (4/16 επ., 3 μπλοκ), Κιγιάκοβα 13 (9/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 40% υπ.-37% αρ.), Βεργίδου 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Βίντοβιτς 3 (3/15 επ.), Μουντάκη –λ (17% υπ.-17%αρ.)/ Καραφουλίδου 6 (3 άσσοι, 3 μπλοκ), Τσβέτκοβα 1 (1 άσσος), Σκορδίλη.

Ολυμπιακός:  Γιώτα 10 (5/15 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 14 (9/32 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 43% υπ.-27% αρ.), Μαλασάϊ 13 (10/24 επ., 3 άσσοι, 47% υπ.-26% αρ.), Λαμπρούση 12 (6/11 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (5/6 επ., 3 μπλοκ), Τσβετάνοβα 16 (15/44 επ., 1 μπλοκ), Κονόμι –λ (53% υπ.-47% αρ.)/ Κωνσταντίνου 1 (1/3 επ.), Τέζα.