Το σήκωσαν στην Τουρκία οι γυναικάρες του Θρύλου!

Αρθρογράφος: Νίκος Σαββίδης
ΝΙΚΟΣ ΣΑΒΒΙΔΗΣ

Τρομερές οι γυναίκες του Ολυμπιακού μέσα στην Τουρκία κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 3-1 σετ απέναντι στην Μπούρσασπορ και να σηκώσουν την ευρωπαϊκή κούπα για πρώτη φορά στην ιστορία τους!

Οι «ερυθρόλευκες» ανέτρεψαν την ήττα τους με 3-2 σετ στο Ρέντη και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 3-1 μέσα στην Προύσα και να κατακτήσουν το Challenge Cup σε ένα απίστευτο ματς για τον Θρύλο!

Στο αγωνιστικό σκέλος, στο πρώτο σετ οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν κάπως «μουδιασμένες» και βρέθηκαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 6 πόντους (16-10). Στη συνέχεια ανέβασαν… «στροφές», μείωσαν στους τρεις, αλλά δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή, χάνοντας το σετ με 25-23.

Όσον αφορά στο δεύτερο σετ, τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς μπήκαν… σεληνιασμένα, αποδεικνύοντας ότι ήταν αποφασισμένες να κάνουν ό,τι περνάει από το χέρι τους για να διεκδικήσουν την κούπα. Ο Θρύλος κρατούσε τα ηνία καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ, ήταν μπροστά στο σκορ σε όλα τα τεχνικά τάιμ άουτ, μη χάνοντας ποτέ το προβάδισμα. Και επικράτησε εν τέλει με 25-20, ισοφαρίζοντας και κάνοντας το 1-1.

Στο τρίτο σετ της αναμέτρησης στην Τουρκία, ο Ολυμπιακός, έχοντας τρομερά ανεβασμένη ψυχολογία, και πραγματοποιώντας εξαιρετικό παιχνίδι, έκανε στην κυριολεξία πάρτι κόντρα στην Μπούρσα. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε ακόμα και με 10 πόντους (23-13), με το τελικό 25-18 να είναι ενδεικτικό.

Από εκεί και πέρα, στο τέταρτο και τελευταίο σετ, οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν πιο αποφασισμένες από ποτέ να κάνουν το 3-1 και να πάρουν το ευρωπαϊκό, κάτι που κατάφεραν με τον πλέον εμφατικό τρόπο. Μπορεί μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (14-16) το παιχνίδι να ήταν ντέρμπι, ωστόσο από εκεί και έπειτα ο Θρύλος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, οι Τουρκάλες έδειχναν να τα έχουν… χαμένα και το σετ έκλεισε με το ευρύ 25-16 υπέρ των «ερυθρολεύκων».

Κάπως έτσι ο Ολυμπιακός κατέκτησε το βαρύτιμο ευρωπαϊκό τρόπαιο και έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα στο βόλεϊ που τα καταφέρνει. Ό,τι και να πει κανείς για τις κοριτσάρες του Θρύλου, που έβγαλαν, μεταξύ άλλων, ψυχή και πάθος, πραγματοποιώντας μυθική ανατροπή αναφορικά με το πρώτο ματς στο Ρέντη, θα είναι πραγματικά λίγο.