ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ 2019-2020

Σαν σίφουνας ο Θρύλος, το σηκώνει στο Ρέντη!

Εύκολη νίκη με 3-0 σετ επί του Άρη, στο Κλειστό Γυμναστήριο της Μίκρας, για την τελική σειρά των πλέι οφ της Volley League, πήρε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, κάνοντας το 2-0. Οι «ερυθρόλευκες» του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ήταν καταιγιστικές και, περνώντας σαν... σίφουνας από τη Θεσσαλονίκη, έκαναν το δεύτερο βήμα για την κατάκτηση του 6ου διαδοχικού πρωταθλήματος και συνάμα, του ιστορικού τρεμπλ. Θυμίζουμε, το τρίτο παιχνίδι ανάμεσα στον Θρύλο και τον Άρη, είναι προγραμματισμένο για την Δευτέρα 30 Απριλίου (19:00), στο Ρέντη.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε νωθρά στο παιχνίδι. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια, πηγαίνοντας με -5 (16-11) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, στόσο από το 20-17 και έπειτα, ο Θρύλος ανέβασε στροφές. Και με ένα σερί 8-0, έκανε το 25-20, κάνοντας το 1-0.

Όσον αφορά στο δεύτερο σετ, μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Όμως, από το 16-15 υπέρ του Άρη, με ένα νέο σερί, αυτή τη φορά με 7-0 από τις πρωταθλήτριες Ευρώπης, η ομάδα του Πειραιά έκανε το 22-16, κλείνοντας το σετ με 25-17.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά, όντας αποφασισμένος να τελειώσει το ματς. Συγκεκριμένα, τα κορίτσια του Κοβάτσεβιτς προηγήθηκαν με 3-0, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 11-8. Αλλά, από εκεί και έπειτα, διατήρησαν το προβάδισμα και πήγαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με +6 (16-10). Στη συνέχεια δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με τον Θρύλο να επικρατεί με 25-17, κάνοντας το 2-0 στις νίκες επί του Άρη.

Τα σετ: 20-25, 17-25, 17-25