Πέρασαν εύκολα στο Final-4

Την ευκαιρία να διεκδικήσουν για 6η συνεχόμενη χρονιά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας θα έχουν οι "ερυθρόλευκες". Τα κορίτσια του Ολυμπιακού έκαναν αυτό που έπρεπε με αντίπαλο τη Θέτιδα στη Βούλα. Νίκησαν 3-0 σετ για τα προημιτελικά της διοργάνωσης και πήραν το... εισιτήριο για το Final-4. Σε ένα ματς που είχε ενδιαφέρον μόνο στο πρώτο και το τρίτο σετ. Υπό την έννοια ότι οι γηπεδούχες κατάφεραν να ακολουθήσουν, εν μέρει, το ρυθμό του Θρύλου και να μην χάσουν τα σετ με "πανηγυρικό" τρόπο.

Αυτό δηλαδή που συνέβη στο δεύτερο σετ, το οποίο κατέκτησαν οι νταμπλούχες Ελλάδας με 25-7. Ο Μπράνκο Κοσάτσεβιτς δεν χρησιμοποίησε καθόλου τις Άννα Λαζάρεβιτς και Γκαμπριέλα Τσβετάνοβα, ενώ η Τζίνα Λαμπρούση χρησιμοποιήθηκε ως διαγώνιος, ενώ η κανονική της θέση είναι κεντρική. Εξαιρετική εμφάνιση έκανε η Μανωλίνα Κωνσταντίνου που ήταν δεύτερη σκόρερ για το Θρύλο με 14 πόντους, πίσω από την Κατερίνα Γιώτα με τους 17 και τους 4 άσσους.

Τα σετ: 19-25 (21’), 7-25 (19’), 18-25 (23’)